Granica u Piranskom zaljevu ili Savudrijskoj vali - Slovencima je manje važno. Bitan je samo dodir s otvorenim morem, a ne osigura li im ga Arbitražni sud, parlament će odluku proglasiti suprotnom mandatu Suda.
"To je naprosto nonsens, to je smiješno zato što će Arbitražni sud suditi u skladu s međunarodnim pravom, kao što piše i u arbitažnom sporazumu", kaže bivša premijerka JadrankaKosor.
Par dana nakon što ga je sa slovenskim kolegom Pahorom potpisla u Stockholmu slovensko je raspoloženje palo, jer je Hrvatska jednostrano izjavila da se ništa iz Sporazuma neće smatrati hrvatskim pristankom na slovenske zahtjeve za kontaktom s otvorenim morem.
Slovenija je i tad tvrdila da hrvatska jednostrana izjava nema pravni učinak, no to joj nije smetalo da nakon 4 godine donese sličnu izjavu.
"Odgovor na to pitanje dala je hrvatska vlada, koja je jednostrano donijela izjavu o kontaktu s morem, ali je prethodno ratificirala sporazum", kaže slovenski predsjednik vlade Janez Janša.
Slovenski zaključak bez pravnog učinka i bespotrebno glasovanje u parlamentu o njemu, sve je to, čini se, Janšina predstava za javnost.
Prije izglednih prijevremenih izbora, ali i kraja ovomjesečnog zasjedanja parlamenta, Slovenija bi trebala ratificirati hrvatski pristupni Ugovor. Uvjet je Ljubljanska banka, a od najavljenog alternartivnog rješenja o poravnavanju duga strahuju i Hrvati i Slovenci.
"Slovenska javnost sigurno neće pristati na to da Slovenija mora nešto dodatno platiti da Hrvatska postane punopravna članica Europske unije", jasan je slovenski MVP Karl Erjavec.
Tko će kome morati platiti i koliko, moglo bi se doznati već u srijedu, kad se u Otočcu na Krki dvoje ministara sastaje s finacijskim stručnjacima.