Sramotno je da Vlada ne želi izdvojiti dodatnih 30 milijuna kuna godišnje za otpremnine policijskih službenika, istaknuto je danas na prosvjedu policijskih službenika koji su Vladi sa zagrebačkog Trga Sv. Marka poručili da će, ako ne ispuni njihove zahtjeve, idući put doći u većem broju te poduzeti "iznenađujuće, ali legitimne korake".
S porukama "Ministre Ostojiću, zar vas nije sram?", "Lučin 2001. = Ostojić 2012.", "Mi smo vaša snaga al' od otpremnini ni traga", "Tko ima za prijatelja ministra Ranka, neprijatelj mu ne treba", oko 1500 prosvjednika jutros se okupilo pred Katedralom te se preko Trga bana Jelačića uputilo prema Trgu Sv. Marka gdje su Vladu prozvali zbog "sramotne odluke" o odgodi primjene odredbe o otpremninama u Zakonu o policiji na 2016. godinu.
"Kada su u pitanju sanacije državnih poduzeća, vječitih gubitaša, Vladi nije problem izdvojiti nekoliko stotina milijuna kuna, kao što je zadnji slučaj slučaj 'Brodosplita', nije im teško izdvojiti stotine milijuna kuna za otpremnine u državnim poduzećima, ali ne želi izdvojiti dodatnih 30 milijuna kuna više godišnje za otpremnine policijskih službenika, što je sramotno", istaknuo je potpredsjednik Sindikata hrvatske policije BrankoKoren.
(Foto: PIXSELL)
Upozorio je da Vlada nema 30 do 50 tisuća kuna za otpremnine policijskih službenika, hrvatskih branitelja koji su se zaposlili u MUP-u radi obrane hrvatskog suvereniteta, a sada odlaze u mirovinu, a istodobno ima novac za otpremnine zaposlenika u državnim poduzećima koja posluju s gubitkom.
Koren je podsjetio da su se do sada policijski službenici odrekli šest posto plaće, božićnice, regresa, dobrog djela jubilarnih nagrada, 800 do tisuću kuna za troškove prijevoza.
"Žalosno je da smo kao policijski službenici dovedeni u situaciju gdje se za svoju osobnu egzistenciju moramo boriti po trgovima", poručio je, dodavši kako i ova Vlada, kao i sve dosadašnje, ima maćehinski odnos prema zaposlenicima MUP-a.
Poručio je "gospodi iz Sabora i Vlade da ove poruke shvate krajnje upozoravajućim jer će idući put doći u puno većem broju".
Predsjednik Sindikata policije Hrvatske (SPH) DubravkoJagić rekao je da Vladi žele pokazati "da se ne mogu ponašati na takav način". "Ako nešto piše u zakonu, on vrijedi za sve, pa tako i za Vladu", kazao je.
Naglasio je kako se prosvjedom ne bore samo za otpremnine, već i za prava policijskih službenika čiji se rad, dodao je, ne cijeni niti poštuje.
"Pojedini ministri će ako imaju imalo morala odstupiti sa svojih mjesta jer su nesposobni raditi posao koji rade", poručio je.
(Foto: PIXSELL)
Na novinarski upita je li kontaktirao s ministrom unutarnjih poslova RankomOstojićem uoči prosvjeda, Jagić je naglasio kako se ni do jednog ministra nije moglo doći te da je jedino kontaktirao s ministrom rada i mirovinskog sustava Mirandom Mrsićem koji mu je u telefonskom razgovoru naglasio da Vlada ostaje pri svojim odlukama.
Upitan postoji li šanse da policija prestane obavljati svoje dužnosti, odgovorio je da ih policija uvijek mora obavljati, ali da postoji mogućnost da naprave neke stvari koje se Vladi, kako je rekao, neće svidjeti, a nisu protuzakonite.
Današnji prosvjed su organizirali Sindikat policije Hrvatske, Nezavisni sindikat djelatnika MUP-a i Sindikat državnih i lokalnih službenika i namještenika, nezadovoljni kompromisnim prijedlogom dobivenim nakon sastanka s predstavnicima Vlade, a kojim se na 1. siječnja 2016. odgađa primjena odredbe o otpremninama u Zakonu o policiji.
(Foto: PIXSELL)
Sindikati su prosvjedovali jer tim prijedlogom nije propisan minimalni iznos otpremnina te navode kako su zahtijevali da visina otpremnine za 2013., 2014. i 2015. neće biti niža od pet prosječnih plaća, što nije prihvaćeno. Na prosvjedu su sudjelovali policijski službenici iz raznih dijelova Hrvatske te iz raznih policijskih rodova, a podršku su im pružili i radnici Gredelja.