NOVO 18:40 - Nakon sastanka u MORH-u i nakon nekoliko sati čekanja, ministar Krstičević je potvrdio da Izrael ne može osigurati dodatno odobrenje od SAD-a za prodaju zrakoplova Hrvatskoj.
"Država Izrael izvijestila je MORH da, nažalost, ne može ishoditi odobrenje od SAD-a za isporuku borbenih aviona. MORH će predložiti Vladi donošenje odgovarajućih odluka. Ugovor nije potpisan i nema nikakve financijske štete za RH. Nema nikakve odgovornosti s hrvatske strane", rekao je ministar Krstičević.
Direktor izraelskog ministarstva obrane, Udi Adam, rekao je kako Hrvatska nije mogla utjecati na ovaj ishod i nije odgovorna te da Izrael nije mogao osigurati dozvolu za prodaju trećoj strani.
"S obzirom na tu činjenicu, ministarstvo će predložiti Vladi donošenje odgovarajućih odluka", poručio je ministar i dodao kako nije potpisan nikakav sporazum između dvije države i da nema financijske štete za Zagreb.
Krstičević je zaključio kako je Hrvatska "sve napravila ispravno" i da za "ovu neočekivanu komplikaciju" nema nikakve odgovornosti s hrvatske strane, niti je Zagreb mogao utjecati na nju.
Hrvatski i izraelski dužnosnici počeli su u četvrtak u MORH-u razgovor o spornoj prodaji izraelskih borbenih zrakoplova Hrvatskoj. Višečlano izraelsko izaslanstvo predvodi generalni direktor ministarstva obrane Udi Adam. Njega je pred hrvatskim ministarstvom dočekao zapovjednik glavnog stožera hrvatske vojske Mirko Šundov.
U ministarstvu su već prije procijenili da bi razgovori trebali trajati nekoliko sati.
Galerija
Krstičević će izvijestiti premijera
Iz izvora u Vladi doznaje se kako bi ministar Krstičević nakon sastanka trebao o tome izvijestiti premijera u Banskim dvorima i kako bi izjava moglo biti ondje, no novinari već satima čekaju izjave za koje, očito, nitko nije siguran hoće li ih biti ili ne. Ujedno, novinarima su kazali kako na 'izjave' ne mogu ponijeti ni kamere, ni mobitele, iako su im to ključni alati za posao.
Amerikanci blokirali prodaju
Prema izraelskim medijima, Adam će hrvatskoj strani reći da Izrael neće moći ispuniti dogovor o prodaji zrakoplova F-16 Hrvatskoj, sklopljen u ožujku.
Hrvatska je za 2,9 milijardi kuna trebala kupiti 12 rabljenih zrakoplova F-16Barak, odnosno modificiranih izraelskih verzija izvorno američkih zrakoplova.
Američka strana, međutim, pristaje na transfer trećoj strani samo "ogoljenih" zrakoplova iz kojih bi bile uklonjene sve izraelske nadogradnje.
Hrvatska na to nije htjela pristati i dala je do 11. siječnja rok Izraelcima da se izjasne o tome mogu li ispoštivati ugovor onako kako je potpisan. Hrvatska je izraelsku ponudu izabrala na natječaju na kojem su još konkurirali SAD, Švedska, Grčka i Južna Koreja.