Istražuje se da li je Mira Marković naredila ubistvo Ćuruvije

Dokazi se prikupljaju

13.1.2014.
23:25
VOYO logo

Kako "Blic" saznaje, u nastavku istrage nastaviće se i prikupljanje dokaza da li je Rade Marković naredio ubistvo Ćuruvije po nalogu Mirjane Marković, predsednice JUL-a i supruge Slobodana Miloševića. Prema dosadašnjim saznanjima, Radomir Marković, Milan Radonjić, Ratko Romić i Miroslav Kurak biće okrivljeni za ubistvo Slavka Ćuruvije.

Kako „Blic“ saznaje, optužnica Specijalnog tužilaštva za organizovani kriminal o zločinu koji je dogodio 11. aprila 1999. već je napisana i narednih dana biće obelodanjena.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Marković, kao tadašnji šef Resora državne bezbednosti, tereti se da je naredio ubistvo vlasnika „Dnevnog telegrafa“. Radonjić je kao načelnik beogradskog Centra DB organizovao zločin. Tužilaštvo je utvrdilo da je Romić, u to vreme operativac Drugog odeljenja beogradskog centra, bio saučesnik u ubistvu. Kao ubicu Ćuruvije tužilac je označio Kuraka, pripadnika posebne službe obezbeđenja u DB.

Milan Radonjić je 4. aprila 1999. naredio da se Ćuruvija prati 24 sata dnevno.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Od njih četvorice, jedino Kurak nije trenutno dostupan policiji, ali je za njim raspisana poternica Interpola i zatražena je međunarodna pravna pomoć kako bi se što pre uhapsio. Marković je u zatvoru u Požarevcu, dok su Radonjić i Romić u Beogradu odnosno Subotici.

- Istraga neće stati na ova četiri imena. Utvrdiće se ko je još iz DB učestvovao u ubistvu Ćuruvije. Prvo će biti ispitano da li je u zločinu učestvovao Stevan Basta, tadašnji zamenik načelnika Drugog odeljenja Centra u Beogradu. Na red će doći i Veselin Lečić, u to vreme zamenik šefa beogradskog centra i desna ruka Milana Radonjića - navodi sagovornik „Blica“.

Od najnovijih dokaza značajan je iskaz jednog bivšeg funkcionera DB-a koji je otkrio uloge četvorice optuženih za ubistvo. U optužnici značajno mesto zauzima i svedočenje Olivere Antonić, koje je radila kao operater u Sedmom odeljenju za prisluškivanje. Ona je bila zadužena da prisluškuje razgovore iz stana Ćuruvije i to posle zločina. Istrazi je pomogao i Ratko Ljubojević, šef smene Devetog odeljenja DB, čijih je 27 pripadnika pratilo vlasnika „Dnevnog telegrafa“ danima pre ubistva, pa sve do nekoliko minuta pre ubistva.

Više pripadnika beogradskog DB-a svedočilo je da je Radonjić odmah po postavljenju za načelnika beogradskog DB, 4. aprila 1999, naredio da se Ćuruvija striktno prati 24 sata.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pregledom baznih stanica mobilne telefonije utvrđeno je gde su bila i četvorica optuženih za zločin. Romić i Kurak su bili u Svetogorskoj ulici, u ulazu zgrade gde je živeo i ubijen Ćuruvija. Radonjić je naređivao operativcima DB-a iz centrale JUL-a na Dorćolu iako je pokušao da se opravda da je u to vreme proslavljao Vaskrs kod majke.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo