Ima li glazbena industrija budućnost?

Glazbena industrija, prema riječima pjesme Bonnie Tyler, treba heroja.

1.6.2011.
18:20
VOYO logo

Glazbeni streaming servisi kao što su Spotify i We7, koji se financiraju od oglašavanja i pretplate, zasad su dogurali najdalje, piše BBC.

U početku se upravo za Sky i Vrigin mislilo da će u tome uspjeti jer su ova dva servisa imala u planu nuditi neograničene usluge skidanja materijala uz nadoplatu povrh one postojeće cijene za broadband i tv pretplatu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

No, oba su naišla na spoticanje jer velike tvrtke nisu vjerovale da će uspjeti generirati dovoljno novaca.

Borba za ponudom koja nudi neograničen promet skidanja materijala kod pretplatnika pokazala se velikim propustom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Naime, pitanje je na koji način odvući ljude od iskušenja za ilegalnim skidanjem materijala što isto tako onemogućava izvođačima, tekstopiscima i diskografskim kućama da zarađuju u budućnosti.

Osim kažnjavanja takvih akcija ima i drugih opcija na kojima se može poraditi. Prema Mikeu Smithu, vodećoj osobi tvrtke Columbia Records UK, treba postojati jak sustav zaštite autorskih prava.

Tako je na tri godine uvjetnog zatvora osuđena Anne Muir, prva osoba u Škotskoj optužena za nezakonito skidanje glazbenih datoteka online.

Muir je priznala da je distribuirala autorska prava u vrijednosti od 54.000 funti čineći ih dostupnim drugima putem peer-to-peer aplikacija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Smith je naglasio da ukoliko se zakon o zaštiti autorskih prava provodi, budućnost glazbene industrije bit će optimistična, bilo da se radi o streaming ili pretplatničkim modelima, prodajom Mp3 proizvoda ili prodajom luksuznih i specijaliziranih izdanja albuma.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo