U novom znanstvenom radu, znanstvenici sa sveučilišnog odjela za elektroniku i računalne znanosti (ECS) u Southamptonu opisali su kako tehnika nazvana Image Ray Transform može istaknuti tubularne strukture, kao što su uši, tako da ih je moguće identificirati.
Biometrija u užem smislu je tehnika za identifikaciju koja koristi jedinstvene fizičke karakteristike svakog čovjeka kako bi ga neki IT sistem identificirao. Danas su najčešće korištene osobine otisak prsta, geometrija lica i izgled šarenice oka. Sve ove osobine su jedinstvene za svaku osobu. No, i uši su od sada također dodane na popis biometrijskih osobina jer svakog čovjeka, među ostalim i njegove uši čine jedinstvenim i različitim od drugih ljudi.
U istraživanju se opisuje tehnika koja se koristi kako bi se istaknule cjevaste strukture kao što je spirala uške, a istraživanje eliptičnog oblika spirale može potom poslužiti kao temelj za metodu ušne biometrije.
Profesor Mark Nixon, jedan od britanskih istraživača koji je među prvima zakoračio u ovo znanstveno područje, već je 1999. godine dokazao da uši mogu biti pouzdan biometrijski pokazatelj. Nedugo zatim on je izjavio da uši čak imaju određene prednosti nad već uhodanim metodama biometrije budući da uši imaju "bogatu i stabilnu strukturu koja je sačuvana od rođenja do starosti, pa umjesto starenja one samo postaju veće".
Uho primjerice ne pati od promjena na izrazu lica kao što je slučaj prilikom biometrije lica, no kosa može pokrivati uši pa su znanstvenici morali dodati nove algoritme kako bi mogli izolirati i identificirati uho od glave.
Tehnika koju su prezentirali ovi znanstvenici postiže 99,6% uspjeha pri opisu 252 slike iz XM2VTS baze podataka, dokazujući da je otporna i na zbrku koju mogu izazvati kosa i naočale. Kako piše Science20.com, ovi rezultati pokazuju "veliki potencijal za poboljšanja u otkrivanju strukturnih značajki".