Polovicu neželjenog koda pronađenog na pametnim telefonima sada čini malware, a u siječnju ove godine bilo ga je samo 34 posto.
Prema izvještaju o mobilnim prijetnjama koji je izdala tvrtka Lookout, ove godine došlo je do značajnog porasta aplikacija zaraženih malwareom. Riječ je o skoku s 80 na 400 pojedinačnih aplikacija u samo prvih šest mjeseci ove godine.
Lookout smatra da će Rusija i istočna Azija biti pod povećanim rizikom od zaraze, po stopi od četiri posto godišnje.
Korisnici bi trebali biti oprezni prilikom preuzimanja aplikacija na mobitele.
"To je neka vrsta socijalnog inženjeringa", navodi Lookout. Naime, prvo vas namame preko originalnih aplikacija koje su preimenovane i rebrendirane, a zatim vam u telefon "ubrizgaju" stvari kao što je primjerice DroidDreamLight, trojan koji napada Android aplikacije.
Ovaj način širenja zlonamjernog koda u Lookoutu nazivaju shotgun (sačmarica) distribucija. U osnovi se radi o spray-and-pray taktici – otvoriti što je moguće više programerskih računa sa što različitijim imenima i zaraziti što više mobitela.
Jednom kada se zarazite, možete očekivati da će neki zlonamjerni programer pokušati zaraditi na vašoj lakovjernosti kroz sustav SMS naplate. Da ne govorimo o gubitku privatnosti, ne samo vaše, nego i vaših kontakata. Vaš mobitel može se pretvoriti u bot, odnosno malog samostalnog robota koji je u stanju instalirati i uklanjati aplikacije, slati mailove i SMS poruke, posjećivati web stranice, prtljati sa serverima...
Prijetnje, prema izvještaju Lookouta, mogu biti sve gore. Desetljećima se malware prilagođavao PC-jevima, a na mobilne platforme se uvukao vrlo brzo.
Cijeli izvještaj Lookouta o mobilnim prijetnjama možete pronaći ovdje.