Tri člana Predsjedništva Bosne i Hercegovine prisiljeni su naručivati vanjsku dostavu hrane ukoliko žele nešto jesti tijekom radnog vremena, jer su restoran i kuhinja u zgradi u Sarajevu koja je sjedište tijela državne vlasti zatvoreni, prenose u srijedu lokalni mediji.
Bakir Izetbegović, Željko Komšić i Nebojša Radmanović tako od početka tjedna mogu u svojim uredima dobiti kavu ili sok, no žele li što jesti, ne ostaje im drugo nego naručiti ćevape ili pizzu ili pak odvesti se ili prošetati do nekog restorana.
Ova neobična situacija rezultat je činjenice da su zaposlenici službe za zajedničke poslove Federacije BiH, koji su do sada opsluživali i državni vrh, iseljeni iz zgrade Predsjedništva BiH kao dio plana da njihove poslove preuzme ista služba na državnoj razini.
Kako to u BiH uglavnom biva, pola plana je realizirano, a druga polovica nije pa su jedni prekinuli raditi, a zamjena nije stigla.
Šezdesetak konobara, kuhara te drugog osoblja tako je ostavilo članove Predsjedništva BiH na "kavi i vodi", pišu banjalučke "Nezavisne novine".
To što nitko drugi nije preuzeo njihove poslove rezultat je činjenice da Vijeće ministara BiH još nije uspjelo donijeti odluku o osiguranju milijun i pol eura, koliko je tražila Služba za zajedničke poslove BiH da bi preuzela opsluživanje državnog vrha.
Direktor službe za zajedničke poslove FBiH Davorin Korać potvrdio je kako hrane za članove Predsjedništva BiH za sada nema iz "domaće kuhinje", no ponudio im je da podijele ono što se jede na drugim razinama vlasti. "Hranu možemo osigurati iz drugih restorana, primjerice onog parlamenta Federacije BiH", kazao je Korać.
No članovi Predsjedništva BiH ipak mogu biti sretni jer im nisu prekinuli čistiti urede, kako je to slučaj s uredima koje koriste drugi zaposleni u zgradi u kojoj je sjedište državnog vrha. Tu "sreću" dijeli i predsjednik Ustavnog suda BiH, čije je sjedište također u zgradi Predsjedništva BiH, no ostali ustavni suci će se izgleda o svom smeću morati brinuti sami.
"Svi uredi članova Predsjedništva BiH i predsjednika Ustavnog suda BiH se čiste, a ostali onoliko koliko možemo stići", kazao je Korać.
Predsjedništvu BiH i Ustavnom sudu preporučio je da se snađu tako što će angažirati neku tvrtku specijaliziranu za čišćenje i plate je iz vlastitog proračuna.
Direktor službe za zajedničke poslove BiH Siniša Perković kazao je kako oni tu ne mogu ništa jer čekaju odluku Vijeća ministara.
"Što nam se naredi mi ćemo uraditi, no s ovim kapacitetom ljudi ne možemo preuzeti poslove", kazao je Perković.
Za sada nije jasno kakva je sudbina predsjednika Federacije BiH Živka Budimira te dvojice potpredsjednika Svetozara Pudarića i Mirsada Kebe, čiji su uredi u zgradi Predsjedništva BiH. Od njih je ranije traženo da se isele iz te zgrade, no do sada im nije ponuđen alternativni smještaj.