HRANA JE SVE SKUPLJA, I TAJ TREND NE STAJE / Stručnjakinja otkrila razloge i upozorila što slijedi: 'Bit će to snažan udar na kućne proračune'

Image
Foto: Thinkstock/Ilustracija

'Imali smo ekstremne vremenske situacije i to je stvaralo probleme glavnim proizvođačima voća i povrća na Mediteranu pa ne čudi što su cijene voća i povrća veće čak i 20 posto', kaže konzultantica Zvjezdana Blažić

11.8.2021.
8:58
Thinkstock/Ilustracija
VOYO logo

U Hrvatskoj su poskupjeli voće, povrće, ulje i žitarice, a najavljuje se i poskupljenje kave jer je Brazil povisio cijenu nepržene kave na najveću razinu u posljednjih sedam godina, piše Dnevnik.hr. Zvjezdana Blažić, konzultantica za prehrambeno-poljoprivrednu industriju, kaže da je posrijedi trend ponude i potražnje.

"Kao i kod svih roba, tako i kod hrane, najvećim dijelom na cijene hrane i trendove utječe ponuda i potražnja, bilo da se radi o potražnji koja je globalna, kao što su ovi u spomenutim primjerima ili se radi o lokalnoj potražnji koju mi ovog trenutka isto imamo povećanu, s obzirom na veći broj turista koji se nalaze na našoj obali", kazala je Blažić za Novu TV.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
NAKON KORONE, JOŠ I OVO... /

Čeka li nas teška jesen? Hrana u Hrvatskoj drastično poskupljuje, neke namirnice i 100 posto

Image
NAKON KORONE, JOŠ I OVO... /

Čeka li nas teška jesen? Hrana u Hrvatskoj drastično poskupljuje, neke namirnice i 100 posto

Ekstremne vremenske prilike donose visoke cijene

Dok je na Jadranu velik broj turista, cijene na tržnicama su, kaže, ekstremno visoke, dok su u maloprodaji nešto niže. Blažić je objasnila i zašto su voće i povrće poskupjeli oko 20 posto.

"Ove smo godine imali ekstremne vremenske situacije i to je stvaralo probleme glavnim proizvođačima voća i povrća na Mediteranu. Tako smo u svibnju imali snijeg u Španjolskoj, a kod nas izražene mrazeve, tako da nije čudo da su se cijene voća i povrća povećale čak i 20 posto", kazala je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Napominje da na cijene sve više utječu ekstremne vremenske prilike poput vrućina i požara u Sjevernoj i Južnoj Americi te u Rusiji.

Domaći proizvođači nemaju velike koristi

"Što se tiče mesa, imamo pad cijena svinjetine koji je prisutan i u Europi. Nešto je rasla cijena govedine i junetine, ali to su cijene koje nisu u tolikoj mjeri rasle kao u Europskoj uniji, tako da možemo očekivati da će se taj trend cijena nešto malo još povećati. Hrvatski potrošači imaju znatno manja primanja, a njihova potrošačka moć je niža nego što je to u Europi. Također, hrvatski potrošači troše od svog ukupnog proračuna više od 30 posto na hranu i piće, tako da je to poskupljenje hrane udar na naš proračun", kazala je Blažić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Napominje i da od skuplje hrane, nažalost, domaći proizvođači neće imati velike koristi.

"Nažalost, kod domaćih proizvođača u otkupu, kod većine poljoprivrednih proizvoda, nije došlo do rasta cijena osim kod žitarica, uljarica, soje. Zaista, cijene žitarica su zadnje dvije-tri godine rasle i ti proizvođači jesu uglavnom zadovoljni. Kod ostalih proizvodnji, pogotovo stočarskih, postoje veliki problemi i ne vidimo za sada porast cijena. Otkupne cijene mlijeka ponovno padaju, tako da ne bih rekla da će biti zadovoljni", kazala je Blažić za Novu TV.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Toma
Gledaj od 29.travnja
VOYO logo