Hrvatska opet plače zbog slovenskog prokletstva!

Hrvatska košarkaška reprezentacija je na SP-u u Turskoj upisala drugi poraz i to od Slovenije.

30.8.2010.
19:44

arti-201008290227006Hrvatska muška košarkaška reprezentacija u 3. je kolu skupine B Svjetskog prvenstva u Turskoj pretrpjela i drugi poraz. Nakon poraza od SAD-a u prvoj utakmici i slavlja protiv Irana, naši košarkaši su u Istanbulu izgubili od Slovenije sa 84:91 (18:16, 26:23, 15:26, 25:26).

Hrvatski košarkaši izgubili su dvoboj protiv Slovenaca na SP u Turskoj na sličan način na koji su izgubili i prošle godine u četvrtfinalu Eurobasketa u Poljskoj - nakon dobrog ulaska u utakmicu i vodstva na poluvremenu uslijedio je pad u nastavku i poraz u neizvjesnoj završnici.

arti-201008280298006Naši su igrači od samoga početka bili u laganoj prednosti, u napadu su braniči odlično surađivali s centrima koji su uspješno završavali izrađene akcije, dok u obrani nisu dozvoljavali lagane šuteve Slovencima. Rezultat takve igre bilo je vodstvo 32:24 u 15. minuti, ali već tada su naši centri imali problema s osobnim pogreškama. Tomić, Žorić i Andrić vrlo su brzo dobili treću osobnu pogrešku, a dobar dio njih bio je suđen zbog nepravilnih blokova u napadu.

Na poluvrijeme se otišlo vodstvom Hrvatske od 44:39, ali ponovio se loš ulazak u drugo poluvrijeme, te su Slovenci vrlo brzo preokrenuli rezultat i poveli 50:49. Ukić je uspio uzvratiti tricom, no s druge strane su uspješni iz daljine bili Dragić, Nachbar, Slokar i Zupan, te je Slovenija povela sa 64:55. Zbog problema s osobnim pogreškama centara, naši igrači morali su promijeniti igru u napadu, sve su više posezali za individualnim rješenjima koja se nisu pokazala dobrima.

Početkom posljednje četvrtine Hrvatska je uzvratila svojom serijom trica, dva puta je pogodio Popović, a po jednom Ukić i Tomas, pa je sedam minuta prije kraja naša reprezentacija stigla do vodstva 71:69. Nažalost, bilo je to i posljednje vodstvo Hrvatske na utakmici, Slovenci su u sljedeće tri minute ostvarili seriju 11-0 i time prelomili dvoboj.

U završnici su naši igrači pokušali prekršajima prisiliti Slovence na promašaje s linije slobodnih bacanja i stići do preokreta, ali taj je pokušaj bio neuspješan.

Najefikasniji u našoj reprezentaciji bio Roko-Leni Ukić sa 20 koševa, dok su Sloveniju predvodili Jaka Lakovič i Nachbar sa po 15 poena. Hrvatska u 4. kolu u srijedu igra protiv Tunisa s početkom u 15.30 sati. u slučaju pobjede osigurat će plasman u osminu finala, dok će u posljednjem, 5. kolu igrati u četvrtak protiv Brazila (21 sat).

Podsjetimo, ovo je bio četvrti međusobni susret Hrvatske i Slovenije na velikim natjecanjima. Na Eurobasketu 1995. su Kukoč, Rađa i društvo pobijedili 91:83 i to je bila prva i posljednja pobjeda naših košarkaša.

Na Eurobasketu u Beogradu 2005. Slovenci su slavili (89:80) u ključnoj utakmici za odlazak na Svjetsko prvenstvo u Japanu, dok su prije dvije godine pobijedili sa 67:65 i prošli u polufinale Europskog prvenstva.