Unatoč poplavi optimizma koja svakodnevno izvire iz usta hrvatske premijerke i njezinih ministara, iz bijelog je svijeta Hrvatskoj u utorak stigao novi hladan tuš.
"Standard & Poors", vodeća svjetska agencija koja se bavi ocjenama kreditnog rejtinga država i tvrtki, snizila je ocjenu sposobnosti Hrvatske da diže dugoročne kredite na međunarodnom tržištu s "BBB" na "BBB -".
U S&P-u prognoziraju da postoji mogućnost i daljnjeg sniženja rejtinga. Prva sljedeća niža ocjena od "BBB -" državne obveznice svrstava u tzv. smeće (junk), a takav status znači praktičnu nemogućnost zaduživanja.
U hrvatskom bi slučaju to značilo nemogućnost pokrivanja proračunskih rupetina izdavanjem obveznica po svijetu, što je dosad bio osnovni mehanizam državnog zaduživanja.
S&P je iznio i razloge sniženja rejtinga, koji su već dobro poznati i o njima se priča već godinama - veliki javni sektor, visoka porezna opterećenja, slaba poslovna klima i relativno niska stopa participacije radne snage, koja je u 2010. službeno procijenjena na oko 53 posto. Problem je konstantno odgađanje ključnih reformi kojima bi se otklonile strukturne slabosti hrvatskog gospodarstva.
Ministarstvo financija na svojim je internetskim stranicama ocjenu S&P-a komentiralo da je kreditni rejting smanjen i za deset država članica Europske unije te da su svi recepti za izlazak Hrvatske iz recesije uključeni u Vladine fiskalne projekcije, a ima ih i u Programu gospodarskog oporavka.