KAKO NAS VIDE STRANCI /

'Hrvati su ponosni što su se vratili u okrilje Europe'

Image
Foto: Zeljko Lukunic/PIXSELL

Vodeći dnevni listovi i drugi mediji iz svih dijelova svijeta prenose u ponedjeljak vijest o ulasku Hrvatske u EU ocjenjujući to velikim korakom za zemlju koja je nedavno izašla iz rata, ali i upozoravajući na njezine probleme.

1.7.2013.
14:34
Zeljko Lukunic/PIXSELL
VOYO logo

Hrvatska je službeno postala najnovija članica EU-a, obilježavajući završetak desetogodišnjeg procesa pristupanja te balkanske države koja je izašla iz ruševina građanskog rata, piše CNN na svojim internetskim stranicama.

Nacija od 4,4 milijuna stanovnika druga je balkanska država izrasla iz pepela bivše Jugoslavije koja je, nakon Slovenije 2004., ušla u Uniju, podsjeća CNN.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Američka televizijska mreža upozorava kako gospodarski izazovi ipak neće nestati preko noći, u vrijeme kada je kreditni rejting zemlje na razini "smeća", a političare prate optužbe za korupciju.

Britanski BBC navodi da je entuzijazam Hrvata, koji su ulazak u Uniju proslavili svečano na trgovima većih gradova, zasjenjen krizom eurozone i vlastitim gospodarskim problemima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Čelnici EU-a i dalje su zabrinuti zbog korupcije i organiziranog kriminala, a Hrvatska još jedno vrijeme neće ući u eurozonu i šengenski režim, piše BBC.

Image
Foto: Nel Pavletic/PIXSELL

Britanski javni servis navodi kako zagovornici priključenja unatoč tome svoj cilj smatraju ispravnim i podsjeća da je prošle godine dvije trećine birača glasovalo za ulazak Hrvatske u Uniju.

Hrvatska je postala 28. članica EU-a, zaokružujući desetljeće pravosudnih i gospodarskih reformi kako bi prekinula sa svojom komunističkom i ratnom prošlošću, prenosi Bloomberg.

Zemlja poznata po dugačkoj obali, otocima i lukama, priključuje se Uniji koja proživljava najdublju gospodarsku krizu, navodi ta agencija i dodaje kako bi se do 2020. u Hrvatsku trebalo sliti deset milijardi eura iz europskih fondova za modernizaciju željeznica i industrije te za podizanje životnog standarda na razinu "istočnih" članica Češke, Slovačke i Poljske.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Wall Street Journal ističe da je ulazak Hrvatske u Uniju veliki korak, ali upozorava da je raspoloženje javnog mnijenja daleko od slavljeničkog. "Zemlja proživljava agoniju bolne recesije, nezaposlenost je veća od 20 posto, a članstvo u Uniji, koje se nekad smatralo sjajnom nagradom, danas se promatra kroz rastući skepticizam", piše ugledni list.

Uspoređujući proslavu ulaska u Uniju s dočekom Nove godine, USA Today ipak ističe kako nisu svi Hrvati oduševljeni priključenjem. "Dok je zemlja prošla dugi put od krvavog raspada bivše Jugoslavije, ima nekih koji smatraju da ulazak u novi savez predstavlja povratak u prošlost i odricanje od teško stečene slobode", piše američki list.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

USA Today navodi da je nakon rata koji je završio 1996. Hrvatska prošla kroz dugogodišnju obnovu i reforme, da je obnovljeno gospodarstvo, provedene demokratske reforme i razvijena industrija, posebno turizam, ali i navodi podatke Eurostata po kojima je nezaposlenost mladih veća od 50 posto.

Image
Foto: Davor Puklavec/PIXSELL

U tekstu pod naslovom "Britanija suočena s novim valom imigracije nakon priključenja Hrvatske", britanski The Daily Mail navodi da je Hrvatska, s golemom nezaposlenošću mladih, u noći s nedjelje na ponedjeljak ušla u Uniju što znači da će hrvatski građani moći slobodno putovati u Britaniju.

Ta vijest poklapa se s objavom rezultata opsežne međunarodne studije po kojoj su u Britaniju došli deseci tisuća radnika iz južne Europe od početka gospodarske krize, piše list i podsjeća da će Hrvati ipak morati čekati istek roka od sedam godina prije nego budu imali pravo zaposliti se u Velikoj Britaniji.

Ističući da su Slovenija i Hrvatska jedine bivše jugoslavenske republike koje su ušle u Uniju, The Irish Times prenosi da svečanu atmosferu zasjenjuje spoznaja kako članstvo neće automatski rješiti goruće probleme: gospodarstvo u stagnaciji, nezaposlenost veću od 18 posto, rastući dug i proračunski deficit.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"No, brojni Hrvati, koji su se prije samo 20 godina borili za neovisnost, ponosni su što su se vratili u okrilje Europe i nadaju se da će to pokrenuti investicije", piše vodeći irski list.

Ruska novinska agencija RIA Novosti prenosi riječi predsjednika Ive Josipovića koji je ulazak u EU nazvao povijesnim trenutkom i dodaje kako ipak velikom broju Hrvata nije do slavlja, nakon dugog razdoblja gospodarskoga pada.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vijest o ulasku Hrvatske prenio je i Bangkok Post iz udaljenog Tajlanda ocjenjujući da se radi o povijesnom trenutku za bivšu jugoslavensku republiku koja je prije 20 godina izašla iz krvavog rata za nezavisnost.

Dok su tisuće Hrvata slavili na trgovima, oznaka "carina" uklonjena je s graničnog prijelaza sa susjednom Slovenijom, a oznaka "EU" pojavila se na granici sa susjednom Srbijom, pišu te novine.

Kako prenosi list JakartaPost, veleposlanik EU-a i Hrvatske u Indoneziji dodali su u ponedjeljak ujutro hrvatsku zastavu zastavama ostalih 27 članica u uredu Delegacije EU-a u glavnom gradu Jakarti, a u hrvatskom veleposlanstvu zastava EU-a podignuta je uz hrvatski stijeg.

Događaji u Zagrebu pratili su se i u Argentini, pa list Buenos Aires Herald u ponedjeljak prenosi intervju s hrvatskim veleposlanikom Željkom Belajem koji je istaknuo da Hrvatska želi biti "uspješna priča", zbog svoje i dobrobiti cijele regije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Na novoj južnoj i istočnoj granici EU-a ne želimo crnu rupu, nego želimo pomoći europski put Srbije, BiH i ostalih", rekao je Belaj.

FNC 20 PROPUŠTENE
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo