Građanin je čovjek koji živi u gradu, vlast ima pravo nadzirati svoje građane, pa i tajnim službama - samo su neki od odgovora tijekom eksperimentalne provedbe građanskoga odgoja u 12 hrvatskih škola.
"Moramo priznati da nismo baš oduševljeni rezultatima. Od spoznaje da znatan postotak učenika ne razumije ni temeljne pojmove iz područja građanskog odgoja i obrazovanja", rekao je ravnatelj Agencije za odgoj i obrazovanje VinkoFilipović.
Demokracija, tolerancija, spremnost na dijalog, pojmovi su s kojima su se upoznali đaci. Sve to naučili su kroz redovne radionice.
Šest i pol tisuća nastavnika prošlo je edukaciju. Osposobljavanje se nastavlja jer od jeseni građanski odgoj postaje redovan predmet u nastavi. Iskustva su zanimljiva.
"Stvarno to lijepo prihvaćaju, usvajaju i rade onako teoretski, a onda kad se dogodi neka konkretna situacija u školi, onda treba otpočetka prizivati sva ta znanja", rekla je AnitaŽugaj iz Osnovne škole I.G. Kovačića iz Gore.
Budući birači trebaju puno toga naučiti - da Biblija ne određuje ljudska prava vjernika, kao i da ljudska prava štiti jedino Ustav.
"Treba omogućiti primarno nastavnicima da se osposobe, razgovarati s lokalnom zajednicom i s roditeljima kako bi roditelje pripremili da bi učenici nešto profitirali", izjavila je VedranaSpajićVrkaš s Filozofskog fakulteta u Zagrebu.
Proces je dug, ali su svi svjesni kako bi rezultat trebao dati odgovornog i osvještenog pojedinca.