Za odvjetnike na Balkanu nikad nije bilo boljih vremena, uzimajući u obzir sva suđenja protiv visokih vojnih i političkih dužnosnika, piše u petak britanski list The Economist u osvrtu na niz suđenja političkim dužnosnicima u Hrvatskoj, Srbiji i Kosovu te oslobađanje hrvatskih generala Ante Gotovine i Mladena Markača.
"Na Balkanu je glavna vijest tko je u zatvoru, tko je iz njega izašao ili kome će se suditi", navodi list i dodaje da je u javnosti najviše odjeknulo oslobađanje Gotovine i Markača koje je u Hrvatskoj izazvalo ekstazu, a u Srbiji ogorčenje.
U tekstu pod naslovom Pravda u Hrvatskoj - politički odjeci nekoliko sudskih odluka, The Economist piše da su se generali vratili kući kao heroji i da bi Gotovina mogao ući u politiku kao desničarski političar blizak Katoličkoj crkvi.
Za Hrvate presuda dokazuje da je njihova borba protiv Srba bila bez grijeha, a Srbi su je dočekali s bijesom, kaže autor teksta i podsjeća na ocjenu srbijanskog premijera Ivicu Dačića da presuda "omalovažava srpske žrtve i čini ih bezvrijednim".
Ističući kako su Srbi oduvijek vjerovali da je Haški sud protusrpski, list piše da više nitko u Srbiji ne očekuje osuđujuću presudu protiv bivšeg kosovskog premijera Ramusha Haradinaja i još dvojice pripadnika Oslobodilačke vojske Kosova koja će biti izrečena 29. studenoga.
Ako sud nije mogao dokazati udruženi zločinački pothvat u Hrvatskoj, kako će dokazati da je postojao u slučajevima Ratka Mladića i Radovana Karadžića, pita se autor teksta i ističe da je pomirenje jedna od zadaća UN-ova suda.
"Na stranu presude, postizanje ovoga (pomirenja) bit će teže nego ikada prije", navodi The Economist.
Ugledni britanski list također podsjeća čitatelje na niz istraga i suđenja bivšim i aktualnim političkim dužnosnicima na Balkanu - nekadašnjem hrvatskom premijeru Ivi Sanaderu, potpredsjedniku srbijanske vlade Oliveru Duliću, kosovskom političaru Fatmiru Limaju i prvom potpredsjedniku hrvatske vlade Radimiru Čačiću.