Nedoumice i nezadobvoljstvo koje je nastalo među građanima nakon što je Vlada objavila svoj plan za spas proračuna - pokušao je razmrsiti ministarski trio: Opačić, Linić i Grčić.
Putem društvenih mreža odgovarali su na pitanja zabrinutih građana, a o planovima Vlade za budućnost razgovarali smo u RTL-u Danas s ministrom financija SlavkomLinićem.
Kako to da niste mogli iskalkulirati da će biti toliko veliki manjak proračuna?
"To je vrlo jednostavno. Ulazak u EU košta Hrvatsku, košta 4,7 milijardi više nego što je bilo lani."
Ali to smo znali...
"Postoji i nešto drugo. Nema gospodarskog rasta. Taj trošak je trebao biti pokriven tim rastom. Nema li toga, to je manjak proračuna. Isto tako, morali smo sanirati zdravstvo, brodogradnju, željeznicu, platiti dugove... To je dodatnih 190 milijardi ukupnog duga države s dodatnih 2,5 milijarde kamata."
Vlada je krivo iskalkulirala i mogućnost prihoda. Gospodarski rast nije bio onakav kakav ste vi planirali.
"Ostaje pitanje zašto nema gospodarskog rasta. Razlog je jednostavan - privreda je u problemima. Nije počela raditi i jednostavno nemamo rasta."
Je li sad vrijeme da se ipak obratite MMF-u?
"MMF vam ne treba da biste provodili štednju. Vlada to radi cijelo vrijeme. Mi možemo ići u daleko veću štednju, ali što ćemo time dobiti, još manju potrošnju. To je stvar politike ove Vlade. S njom nikad neće biti zadovoljni čuvari međunarodnih financija. Mnogi u Hrvatskoj vole pričati o štednji, ali vole čuti i nezadovoljstvo onih na kojima se štedi. Pitanje je zašto se privreda nije pokrenula."
Na početku godine trebat će Vam još mnogo novca. Više od milijardu eura morat ćete vratiti. Otkud ćete taj novac nabaviti? Hoćete li se uopće moći zadužiti s ovako velikim deficitom?
"To i je razlog što je Vlada donijela poseban program mjera kojima će se dodatnom štednjom morati smanjiti 17 ili 19 milijardi deficita države. Nadamo se da će mjere biti uspješne. I da je to jedan od programa kojim ćemo investitorima objasniti da smo u stanju upravljati svojim dugom."
Kolika će biti kamata?
"Već je sad visoka, 6 - 6,5 posto. A moguće je da će ići i do 7. Ali bitno je da se možemo zadužiti i da se ima povjerenja u hrvatske dugove. Kada toga ne bi bilo, onda je potreban MMF."
Hoćete li dirati mirovine koje idu iz proračuna ili plaće u javnom sektoru?
"Bit će manji broj zaposlenih. Najveći problem su enormni dodaci koji nisu na bazi rada nego ranijih odluka Vlade."
Kad ćemo konačno imati gospodarski rast? Hoće li ga biti sljedeće godine?
"Taj optimizam dijelimo. Napokon je dobar dio projekata u državnom sektoru završen. Nadam se da ćemo sukobe sa 'zelenima' oko energetike riješiti da počnemo s investicijama."