Google priznao skupljanje podataka preko nezaštićenih mreža

Google je priznao kako je u zadnje tri godine greškom skupljao podatke koje su korisnici slali preko nezaštićenih wi-fi mreža.

19.5.2010.
14:44
VOYO logo

Pitanje oko kršenja prava privatnosti pokrenule su njemačke vlasti nakon što su tražili od Googlea da im omogući pristup informacijama koje su prikupljali automobili fotografirajući ulice za projekt Street View, piše Znanost.com.

Google navodi kako su tijekom revizije otkrili „kako su greškom tijekom projekta prikupili fragmente podataka koje su korisnici slali preko nezaštićenih mreža“. Ovo priznanje ponovno je aktualiziralo pitanje zaštite privatnosti podataka. Prikupljeni podaci mogli bi sadržavati dijelove emaila, tekstove, fotografije ili podatke o posjećivanju internetskih stranica. Google je preko bloga objavio kako su zabranili prikupljanje wi-fi podataka svojim automobilima istoga trenutka kada su saznali za problem. Slučajno prikupljeni podaci odvojeni su od onih koji su prikupljani planski.Google trenutno traži neovisnog arbitra koji bi trebao pregledati software zbog kojega je nastao problem te točno utvrditi o kakvim je podacima riječ.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Povjerenje naših korisnika iznimno nam je važno, stoga moramo priznati da smo u ovom slučaju zakazali“ – napisao je Alan Eustace, potpredsjednik inženjerstva i istraživanja u Googleu. „Tim inženjera predano radi kako bi zaslužili vaše povjerenje, svjesni smo da smo ovime napravili veliku pogrešku.

Google navodi kako problem potječe iz 2006. kada je „inženjer koji je radio na eksperimentalnom wi-fi projektu napisao program koji je prikupljao fragmente podataka iz svih dostupnih wi-fi mreža. Taj program je ubačen u software koji su koristili Street View automobili i to je „jednostavno rečeno bila pogreška.“- navodi Eustace.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ovaj incident dobro ilustrira koliko su javne, otvorene wi-fi mreže bez zaporke danas ranjive.

Dan Kaminsky, direktor tvrtke za internetsku sigurnost Ionactive smatra kako nije bilo namjere u Googleovoj pogrešci. „Navedene informacije su bile dostupne i automobili su ih jednostavno pokupili. Ako šaljete svoj email preko nezaštićene wi-fi mreže, nemojte se čuditi ako ga netko presretne.“

John Simpson iz udruge za zaštitu potrošača izjavio je za BBC: „Problem je u tome što Google ima veliki broj inženjera koji u želji da unaprijede svoje programe, konstantno prikupljaju sve veću količinu podataka, ne razmišljajući pritom o posljedicama.

Dr. Ian Brown, stručnjak za privatnost i sigurnost na Internetu s Oxford Internet Institute, izjavio je za BBC News kako je prikupljanje podataka sa wi-fi mreža dio projekta za precizno određivanje položaja korisnika na aplikaciji Google Map i Street View. „Ideja je bila locirati korisnika orijentirajući se prema snazi signala mobilnog uređaja i wi-fi mreže, nešto slično GPS-u.'' Unatoč priznanju, u brojnim zemljama postoji bojazan da je Google prekršio brojne zakone o privatnosti i sigurnosti podataka, zbog čega bi mogle uslijediti brojne tužbe.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prethodni članci:Špijunira li nas Google i za koga?U šest mjeseci Google primio 10,000 zahtjeva za odavanjem podataka

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
gospodin savršeni aus
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo