Fak zaboravio i na hrvatski jezik!

Jakovu Faku ostvarila se u ovoj godini najveća želja - da postane Slovenac.

19.11.2010.
23:01
VOYO logo

arti-201011190281006Osvajač brončane olimpijske medalje za Hrvatsku u biatlonu nije krio zadovoljstvo što je dobio ispisnicu iz Hrvatskog biatlonskog saveza čime je mu uklonjena najveća prepreka na putu ka dobijanju slovenskog državljanstva i nastavku sportske karijere kao reprezentativca Slovenije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Jakov je u Sportskom centru Pokljuka pričao isključivo slovenski.

arti-201011080447006"Odvalil se mi je kamen od srca. To je bila ena velika psihična obremenitev, ki je imela tudi vpliv na proces treninga. Zdaj je zgodba končno prišla do konca in sem zelo vesel, da imam izpisnico in da bom imel vse pogoje startati na začetku svetovnega pokala", izjavio je brončani u utrci na 10 kilometara iz Vancouvera te zahvalio 'svima koji su pomogli u ovom slučaju, a posebno treneru Urošu Velepecu s kojim je radio iako službeno nije bio član ekipe'.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

arti-201011130234006Nakon što je dobio ispisnicu iz HBS-a, Faka od nastupa za Sloveniju dijele još samo formalnosti. Već je podnio zahtjev za dobijanje državljanstva po hitnom postupku, a u slovenskoj reprezentaciji su uvjereni kako će Međunarodni biatlonski savez (IBU) dopustiti Faku nastup već u Ostersundu početkom prosinca na prvim utrkama nove sezone.

arti-201008010164006"Jakovljevim dolaskom, naša muška reprezentacija je dobila jako puno. Radi se o iznimnom talentu koji će imati jako puno toga za reći u sljedećim sezonama. Sada nije moguće procijeniti koliko je posljedica čitava ova situacija ostavila na njegovoj psihi. To će pokazati prve utrke", rekao je trener slovenske reprezentacije Uroš Velepec.

Brzi Mrkopljanin nije prvi Hrvat koji se odlučio za uzimanje slovenskog državljanstva radi sportske karijere, ali su se takvi slučajevi uglavnom događali u momčadskim sportovima. Zagrepčanin Jurica Golemac nastupio je za slovensku košarkašku reprezentaciju na tri europska prvenstva, a povremeni član reprezentacije bio je i Sinjanin Stipe Modrić. Obojica su za reprezentaciju angažirani nakon uspješnih igara u slovenskim klubovima.

Hrvat je i najveći mladi talent slovenske nogometne reprezentacije Josip Iličić koji je rođen u Kaknju u BiH, ali on je slovensko državljanstvo dobio u mladosti nakon što mu se obitelj preselila u Sloveniju. Prije dva mjeseca Iličić je iz Maribora prešao u talijanskog prvoligaša Palermo u kojemu se odmah istaknuo kao odličan strijelac, pa ga je izbornik Matjaž Kek uvrstio u izabranu vrstu, a Iličićeva je cijena na nogometnom tržištu u međuvremenu znatno porasla.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U sportovima na snijegu do sada iz Hrvatske nije bilo atraktivnijih "prijelaza". Ipak, vrijedi spomenuti da su se u vrijeme kad je Janica Kostelić počinjala svoju karijeru na skijalištima u Ljubljani pojavljivali provokativni grafiti "Dajemo Piran za Janicu". Slovenija je u to vrijeme doživljavala pad natjecateljskih uspjeha u sportu u kojemu se smatrala regionalnim liderom, pa se Janičin uspjeh doživljavao kao jedna vrsta "poniženja" slovenskih skijašica i skijaša.

Prijelazi stranaca u zimske sportove inače nisu bili osobito uspješni, pa tako Austrijanci Bernhard Knauss i Josef Strobl nisu zabilježili zapaženije rezultate nakon što su se u zenitu karijere odlučili nastupati za Sloveniju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Više uspješnih "presađivanja" bilo je u atletici, osobito ženskoj, u slučajevima udaje strankinja za Slovence. Prve 'strane' medalje za Sloveniju je osvojila skakačica u vis Britta Voeros koja je u Sloveniju prešla zbog udaje za Slovenca, a tradiciju nastavlja i Srpkinja Marija Martinović koja se udala za slovenskog trenera Matiju Šestaka.

Medalje u troskoku osvajala je na više europskih i svjetskih prvenstava, a na Olimpijskim igrama u Pekingu bila je šesta.

Najpoznatiji slučaj preuzimanja slovenskog državljanstva iz sportskih motiva dogodio se 2002. godine kad je u Sloveniju došla tamnoputa Jamajčanka Marlene Ottey, osvajačica 29 medalja na velikim natjecanjima, među njima i devet olimpijskih odličja. Ottey je slovensko državljanstvo preuzela na sugestiju trenera Srđana Đorđevića i višestruko popravljala slovenske rekorde u sprintu na 100 i 200 metara. I dalje trenira i nastupa za Sloveniju na velikim natjecanjima, ali više kao dokaz sportskog vitaliteta jer je navršila 50 godina života.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Dosje jarak
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo