Njemačka kancelarka Angela Merkel kazala je da je "šokirana, potresena i jako žalosna" zbog tog "terorističkog napada", u kojem je u ponedjeljak ubijeno 12 ljudi, a 48 je ozlijeđeno.
Merkel: Ne smijemo biti paralizirani strahom
Poručila je međutim da Njemačka ne bi smjela biti paralizirana strahom. "Iako je to sada teško, pronaći ćemo snagu da živimo naš život kako želimo. Slobodno, zajedno i otvoreno", kazala je.
Bivši predsjednik britanske euroskeptične stranke UKIP Nigel Farage kazao je da napad "nije iznenađenje" i da će biti dio Merkelina "nasljeđa".
"Merkel je izravno izazvala čitav niz društvenih i terorističkih problema u Njemačkoj, vrijeme je da se suočimo s tom istinom", rekao je za LBS radio jučer.
Oštre kritike migrantskoj politici u Europi
Nizozemski krajnje desni političar Geert Wilders oštro je kritizirao europske čelnike što su pustili migrante u Europu.
"Merkel, (nizozemski premijer Mark) Rutte i svi drugi kukavički čelnici vlada omogućili su islamistički teror i azilantski tsunami svojim politika otvorenih vrata", ocijenio je na Twitteru, pozivajući na "političku revoluciju".
Wilders, čelnik protuislamske Slobodarske stranke (PVV), objavio je također fotografiju obrađenu u Photoshopu koja prikazuje Merkel ruku, lica i jakne umrljanih krvlju.
'Posljednja kap koja je prelila čašu strpljenja'
Slovački premijer Robert Fico, čija zemlja predsjeda EU-om, u utorak je kazao da je napad u Berlinu "posljednja kap koja je prelila času strpljenja" u migrantskoj krizi u Europi i da će "europska javnost s pravom očekivati prilično jače (protuuseljeničke) mjere."
Matthew Goodwin, iz instituta Chatham House, smatra da su takvi napadi "velika prilika" za "radikalnu desnicu" da stavi naglasak na pitanje sigurnosti.
"U velikom dijelu Europe, radikalna desnica sve češće povezuje migrantsku krizu sa sigurnošću", uz svoje tradicionalne poruke usmjerene protiv elita i imigracije, rekao je.
'Koliko još pokolja prije nego što vlade prestanu puštati migrante u naše zemlje'
Čelnica francuske krajnje desnice Marine Le Pen postavlja tako pitanje: "Koliko još treba pokolja i mrtvih prije nego vlade prestanu puštati tolike migrante u naše zemlje bez granica?"
Marine Le Pen
Njezin zamjenik Florian Philippot rekao je za francusku televiziju da su se militanti Islamske države infiltrirali u Europu zajedno s migrantima.
"Kada se islamistički teroristi infiltriraju u migrantski val, imamo dužnost zaustaviti taj val", rekao je, dodajući da je Merkelina politika otvorenih vrata prema migrantima "neodgovorna".
Njemačka populistička stranka Alternativa za Njemačku (AfD) također nije gubila vrijeme da okrivi Merkel.
"Krugovi u kojima se takva djela mogu razvijati nemarno su i sustavno uvezeni u zadnjih godinu i pol", kazala je čelnica stranke Frauke Petry.
'Njemačka više nije sigurna'
"Njemačka više nije sigurna. Kancelarka bi vam to trebala reći. Ali budući da neće, onda ću reći ja", kazala je, pozivajući na uspostavu "kontrole nad njemačkim teritorijem, bez ikakvih pitanja".
Horst Seehofer, vođa CSU-a, poručio je: "Dugujemo žrtvama i cijeloj javnosti da preispitamo i prilagodimo našu kompletnu imigracijsku i sigurnosnu politiku."
Jedino je austrijska krajnje desna Slobodarska stranka nešto opreznija i ne povezuje napad izravno s Merkelinim politikama, barem dok se dovrši istraga.