Europol već pomaže zemljama članicama, među kojima je i Hrvatska, u borbi protiv terorizma i međunarodnog kriminala, a sada bi dobio nove mogućnosti u borbi s terorističkim prijetnjama.
Borba protiv cyber kriminala, krijumčarenja...
Kako se doznaje u Europskom parlamentu, s Europskim vijećem je još u studenom prošle godine postignut dogovor o novim ovlastima Europola, no one moraju biti i formalno potvrđene. Rasprava će biti otvorena u srijedu u 11 sati, a nije isključeno da će glasovanje biti provedeno isti dan.
Europol je formalni status europske agencije dobio još 2010. godine, a među njegovim glavnim ciljevima osim borbe protiv terorizma su i borba protiv cyber kriminala, te krijumčarenja ljudi. Svojim članicama Europol daje logističku i obavještajnu podršku, te godišnje sudjeluje u više od 18 tisuća međunarodnih istraga. U Europolovom sjedištu u Haagu radi 900 stručnjaka za razna područja kriminaliteta.
Suradnja s privatnim tvrtkama
Novim ovlastim Europol bi trebao dobiti mogućnost razmjene određenih informacija s privatnim tvrtkama iz sektora sigurnosti.
"Sve te nove ovlasti pratit će posebna pravila o zaštiti privatnosti i osobnih podataka", naglašavaju u Europskom parlamentu.
Osim toga, europarlamentarci bi trebali glasovati i o ovlastima specijaliziranih centara, kao što je Europski centar za borbu protiv terorizma koji je počeo s radom 1. siječnja ove godine.
Sva nova pravila, ukoliko budu potvrđena, na snagu bi trebala stupiti tek 1. svibnja iduće godine.