EP / završilo, najbolji Hrvat je Hrvoje Stević

Doigravanjima za medalje i za plasman na Svjetski kup šahista, odnosno Svjetsko prvenstvo šahistkinja, u prekrasnoj sportskoj dvorani Centar na riječkome Zametu završeno je 11.

18.3.2010.
23:00

U muškoj konkurenciji zlato je osvojio dvadesetogodišnji ruski velemajstor Jan Nepomniači, koji je na riječkom natjecanju nanizao sedam pobjeda uz četiri remija i zaradio gotovo 28 rejting-bodova. Nakon doigravanja ubrzanim tempom (15 minuta po igraču, uz dodatak od 10 sekundi nakon svakog odigranog poteza) Gruzijac Baadur Jobava osvojio je srebrnu medalju pobjedom nad Rusom Artjomom Timofejevim sa 1,5:0,5, a Timofejev je brončani.

Nastup na Svjetskom kupu osigurala su 23 igrača. Na temelju plasmana na prvenstvu to su pravo izravno izborila desetorica igrača: Nepomniači, Jobava, Timofejev, Efimenko, Lysyj, Almasi, Tomaševski, Rodshtein, Salgado Lopez i Pašikjan, a preostalih 30 kandidata, koji su podijelili kritična mjesta sa 7,5 bodova, odigrali su dva kruga kvalifikacija. U prvom krugu broj kandidata je smanjen na 26, a onda se nokaut-dvobojima dobilo 13 posljednjih putnika na Svjetski kup. To su Mamedov, Movsesjan, Drozdovski, Babula, Vorobjov, Zvjaginsev, Berkes, Potkin, Halkias, Nisipeanu, Aleksejev, Gračev i Socko.

Najbolje plasirani hrvatski predstavnik Hrvoje Stević sa 7 bodova osvojio je 65. mjesto u konkurenciji 408 igrača, koji su završili natjecanje.

Kod šahistkinja titulu europske prvakinje po drugi puta je osvojila Šveđanka Pia Cramling, koja je izvanrednim igrama zabilježila čak osam pobjeda uz dva remija i jedan poraz i popravila rejting za 19 bodova.

Srebrnu medalju osvojila je Litavka Viktorija Cmilyte sa 8,5 bodova, a za broncu je razigravalo pet igračica, koje su sa osam bodova podijelile treće mjesto. Najprije je u mini-dvoboju Grkinja Jelena Dembo sa 2:0 eliminirala Ukrajinku Nataliju Žukovu, zatim je u polufinalu Poljakinja Monika Socko pobijedila Dembo sa 1,5:0,5, a istim je rezultatom i Francuskinja Marie Sebag svladala Ruskinju Tatjanu Kosincevu. U završnom susretu Monika Socko je pobijedila Marie Sebag sa 2:0 i osvojila brončanu medalju.

Nastup na Svjetskom prvenstvu osiguralo je 14 igračica. Prvih 11 po plasmanu - Cramling, Cmilyte, Socko, T. Kosinceva, Sebag, Žukova, Dembo, Stefanova, A. Muzičuk, N. Kosinceva i M. Muzičuk - išlo je izravno, a za posljednja tri mjesta doigravalo je šest igračica. Kovaljevska, Ziazulkina i Rajlich bile su uspješnije od svojih suparnica Hurtsidze, Skripčenko, odnosno Ušenine, pa su se plasirale na Svjetsko prvenstvo.

Od hrvatskih igračica najbolja je Borka Frančišković, koja je sa 6 bodova osvojila 58. mjesto.

Europsko prvenstvo u Rijeci ostat će zapamćeno i po nevjerojatnom uspjehu mladih igrača i igračica. Normu za velemajstora ispunilo je osam šahista i jedna šahistkinja, a normu za velemajstoricu četiri igračice. Normu za međunarodnog majstora ispunilo je 16 šahista i sedam šahistkinja, a normu za međunarodnu majstoricu pet igračica.

Važno je spomenuti kako je Prvenstvo putem službene internetske stranice pratilo više od dva milijuna i sto tisuća gledatelja diljem svijeta, a sportsku dvoranu Centra Zamet ova je dva tjedan posjetilo preko 1500 šahovskih zaljubljenika. Sve ovo dokazuje kako je Europsko prvenstvo u Rijeci potvrdilo status rekordnog natjecanja, a brojne pohvale natjecatelja potvrđuju da je to bilo dosad najbolje organizirano šahovsko prvenstvo.