NE TROŠITE BEZVEZE /

Tomaševićeva odluka uzvrpoljila je gradsku birokratsku kastu, analitičar: 'Pravi čas, ali i otkazi su dio racionalizacije'

Image

Odluku o obustavi javnih i jednostavnih nabava u Zagrebu za Net.hr komentirao je ekonomski analitičar Petar Vušković

9.6.2021.
20:22
VOYO logo

Novi zagrebački gradonačelnik Tomislav Tomašević ima ozbiljne namjere da riješi devastirane gradske financije, pa je tako danas procurio dokument koji je Tomašević u ponedjeljak poslao svim pročelnicima, a u kojem ih obavještava da se do daljnjega ukidaju sve javne i jednostavne nabave.

Iznimke su postupci javne i jednostavne nabave koje se provode u okviru projekata sufinanciranog sredstvima EU-a te javne nabave za koje postoji opravdani i obrazloženi. U tom će slučaju prije pokretanja postupka nabave, biti potrebno dobiti prethodnu odluku gradonačelnika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
PRVI VELIKI POTEZ /

Tomašević zaustavio sve javne nabave u Zagrebu, pročelnici dobili jasnu uputu 'radi mjera štednje i smanjenja rashoda'

Image
PRVI VELIKI POTEZ /

Tomašević zaustavio sve javne nabave u Zagrebu, pročelnici dobili jasnu uputu 'radi mjera štednje i smanjenja rashoda'

Odluka je došla u pravo vrijeme

Racionaliziranje gradskih financija, za koje je Tomašević nedavno kazao da su u "katastrofalnom stanju", za Net.hr komentirao je ekonomski analitičar dr.sc. Petar Vušković.

Vušković smatra da je politikanstvu koje smo gledali na lokalnim izborima došao kraj te da je sada vrijeme za prave stvari.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"I ranije sam isticao da je prvi logični korak stabilnost financija. Gradonačelnik Tomašević će biti uspješan gradonačelnik koliko bude uspješno upravljao gradskim proračunom", mišljenja je Vušković. "Obustava javne i jednostavne nabave je samo kratkoročna mjera koja za cilj ima 'kupiti vrijeme' koje je potrebno da se snimi prava krvna slika gradskog proračuna. Krajnji cilj je racionalizacija proračuna. Gradski dug je više od milijarde kuna", nadodaje.

Na pitanje je li Tomašević dobro krenuo ovim potezom, Vušković kaže da bi "gradonačelnik sada trebao biti više u uredu financija i računovodstva, a manje na biciklu".

"Odluka je došla u pravo vrijeme i dobro se krenulo, međutim problem financija grada Zagreba neće biti moguće riješiti u jednom mandatu. Jednako tako gradonačelnik problem financija neće moći riješiti samostalno već će trebati komplementarne usluge svojeg tima i vanjskih neovisnih revizorskih kuća", mišljenja je ovaj ekonomski analitičar.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Foto: N1 screenshot

'Snimi proračun, mjeri, racionaliziraj i upravljaj'

Kao jednu od ključnih točaka Tomašević je još u svojem preizbornom programu govorio da javne nabave moraju biti transparentne. No, što je s onim nabavama koje jednostavno nemaju smisla, odnosno koje su transparentne, ali nepotrebne.

"Javni novac treba biti transparentan. Osim toga to je jedno od glavnih načela poreznog sustava. Danas aplikacije omogućuju praćenje svake utrošene kune. Informatička društva sa sjedištem u Zagrebu razvijaju softverska rješenja za praćenje proračuna. Svima bi trebalo biti u interesu pratiti kako se troši gradski novac", kaže Vušković pa nadodaje još jednu veoma važnu stvar. "Nema smisla uzimati građanima novac i trošiti milijunske iznose na cvijeće za razne obljetnice ili proslave i to bez ikakvih ograničenja. Jednako tako je je i vozikanje pročelnika ili predsjednika gradskih vijeća koje nas godišnje košta oko 5 milijuna kuna."

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nakon ove prve konkretne odluke novog gradonačelnika, postavlja se i legitimno pitanje hoće li ovim potezom Grad Zagreb značajno uštedjeti. Vušković kaže da je cilj takvog poteza da se postignu uštede, međutim to je dugoročni proces, nadodaje. "Jednostavno neke usluge ne možete rezati. Već sada su usluge odvoza komunalnog otpada loše. To oni koji žive u Zagrebu jako dobro znaju. Nakon što se dovedu u red financije grada Zagreba treba dovesti u red i financije društava povezanih s gradom Zagrebom kao što je Zagrebački holding ili ZET", kaže ekonomski analitičar, s opaskom da je tu posao još zahtjevniji.

Image
Foto: Marko Lukunic/PIXSELL

Gradonačelnik Zagreba Tomislav Tomašević

Da bi se stabilizirale financije, važno je da gradonačelnik napravi nekoliko ključnih poteza. "Snimi proračun, mjeri, racionaliziraj i upravljaj", kaže nam naš sugovornik.

"Stabilizacija financija podrazumijeva razlikovanje neophodnih zadataka i funkcija koje grad Zagreb pruža građanima od onih beskorisnih, treba vidjeti koje to zadatke i funkcije grad Zagreb može samostalno obavljati, a oslanjao se na vanjske strane kroz neefikasne javne nabave, treba vidjeti koje kredite refinancirati. To uključuje sve kredite koji imaju kamatnu stopu višu od 6%. Treba vidjeti kako upravljati gradskim stanovima i poslovnim prostorima", pojašnjava Petar Vušković.

'Otkazi su sastavni dio racionalizacije'

Iako su neki mišljenja da je najveći dinancijski teret broj zaposlenih, odnosno višak zaposlenih u Zagrebu, Holdingu i gradskim poduzećima, o otkazima se za sada šuti. Jesu li oni nužno potrebni da se stabiliziraju gradske financije? Vušković kaže da su otkazi, kao i smanjivanje plaća, sastavni dio racionalizacije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Racionalizacija proračunskih stavaka podrazumijeva snimanje pojedinih radnih mjesta. Treba utvrditi koja su radna mjesta neophodna a koja to nisu. Postoji jedan dobar dio zaposlenih koji se bave nepotrebnim birokratskim poslovima", kaže nam.

"Otkazi su sastavni dio racionalizacije. Jednako tako i smanjivanje plaća. Ukupna masa plaća za zaposlene može se smanjiti za više od 20 posto, a prioritet je i ukidanje birokratske papirologije i provođenje energetskih ušteda. Bolju sliku financija moguće je kroz prodaju gradske imovine (5000 nekretnina) ili npr. prodajom Holdinga (osim vode i tramvaja). Važna je i snažna orijentacija za privlačenje privatnih investicija koje će povećati proračun. Ekonomski nije opravdano imati budžetski deficit. Ako ga imaš, ne radiš dobro posao", zaključuje ekonomski analitičar dr.sc. Petar Vušković.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Dosje jarak
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo