Del Ponte: Nema nagodbe s Miloševićem

5.10.2000.
2:45
VOYO logo


"Povlačenje optužnice protiv Miloševića apsolutno ne dolazi u obzir", izjavila je del Ponte u Sarajevu komentirajući prijedlog posebnog izvjestitelja UN-a za ljudska prava na području bivše Jugoslavije Jirzia Dienstbiera da se aktualnom jugoslavenskom predsjedniku daje imunitet od kaznenog progona ukoliko se odluči mirno napustiti vlast.

Del Ponte, koja boravi u četverodnevnom posjetu BiH, kazala je novinarima kako je bila "veoma iznenađena" izjavom bivšega češkog ministra vanjskih poslova. Ona je istaknula kako nema apsolutno niti jednoga pravnog razloga za povlačenje optužnice protiv Miloševića.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zamjenik glavne tužiteljice Graham Blewitt novinarima je ovom prigodom potvrdio kako se intenzivno radi na proširenju postojeće optužnice protiv Miloševića zbog njegove odgovornosti za zločine počinjene u Hrvatskoj i BiH. "Objavljivanje proširene optužnice može se očekivati početkom naredne godine", kazao je Blewitt koji je u BiH doputovao zajedno s Carlom del Ponte.

I glavna tužiteljica i njezin zamjenik potvrdili su kako se može očekivati nastavak istrage o svim ratnim zločinima počinjenim na području bivše Jugoslavije pa tako i objavljivanje novih optužnica. "Mi ozbiljno na tome radimo", izjavila je del Ponte.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ona je dodala kako je osobno razočarana činjenicom da nitko od osumnjičenih za ratne zločine nije uhićen za protekla tri mjeseca te je istaknula kako očekuje da će se na tome brzo nešto uraditi. "Nadam se brzim i pozitivnim rezultatima", kazala je del Ponte dodavši da "ima razloga vjerovati" kako će uskoro uslijediti nova uhićenja.

Del Ponte je potvrdila kako ta zadaća i dalje ostaje prije svega na SFOR-u i zemljama članicama NATO-a. Odgovarajući na pitanje zašto još nije uhićen Radovan Karadžić del Ponte je kazala kako je privođenje takvih osoba teška zadaća. "Oni se stalno kreću, dobro su zaštićeni i teško je utvrditi točno mjesto na kojemu se oni nalaze. Mi moramo biti sposobni predvidjeti gdje će oni biti", kazala je glavna tužiteljica Suda u Den Haagu.

Komentirajući "slučaj Ahmići" Carla del Ponte je kazala kako osobe koje je s tim u svezi uhitila hrvatska policija ostaju pod jurisdikcijom hrvatskog pravosuđa. Međunarodni sud za ratne zločine, po njenim riječima, izravno je zainteresiran samo za jednu osobu umiješanu u zločine u Ahmićima no ta osoba sada je u bjekstvu. Del Ponte nije precizirala o kojoj se osobi radi.

Del Ponte i Blewitt za boravka u Sarajevu razgovarali su i sa županijskim tužiteljem Mustafom Bisićem te dužnosnicima bošnjačke tajne službe - Agencije za istraživanje i dokumentaciju (AID). Graham Blewitt novinarima je kazao kako su dužnosnici Suda zadovoljni suradnjom sa sarajevskim tužiteljem a istaknuvši kako je iz izvora u BiH dobivena dokumentacija o 500 slučajeva ratnih zločina. Oko 300 takvih slučajeva istraživao je i Sud, kazao je Blewitt.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na pitanje je li sa Bisićem razgovarano i o slučaju ubojstva 32 Hrvata u hercegovačkom selu Grabovica za koje se sumnjiče pripadnici Armije BiH zamjenik glavne tužiteljice je kazao kako će o uspjehu istrage o ovom zločinu biti moguće govoriti tek nakon što ona bude u cijelosti dovršena.

Del Ponte i Blewitt u četvrtak putuju iz Sarajeva za Banja Luku gdje će se sastati s premijerom Republike Srpske Miloradom Dodikom i ministrom pravde Čedom Vržinom. U dosadašnja tri dana boravka u BiH oni su se sastali sa najodgovornijim dužnosnicima Međunarodne zajednice u BiH, predstavnicima državnog povjerenstva za traženje nestalih osoba kao i Udrugom majki iz Srebrenice.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Sjene prošlosti
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo