Decu obolelu od leukemije leče sumnjivim lekom

Na tenderu presudila cena, uprkos neslaganju stručne komisije RFZO

26.3.2013.
10:36
VOYO logo

Oboleli od hronične mijeloidne leukemije u Srbiji osuđeni su na to da se leče generičkim lekkom "anzovip", za koji nisu poznati efekti dugoročne upotrebe, samo zbog toga što je on bio znatno jeftiniji od "gliveka", medikamenta koji se do sada pokazao kao pouzdan u lečenju ove bolesti.

Republički fond za zdravstveno osiguranje je prošle godine u julu uvrstio "anzovip" na C listu, a zatim je tenderska komisija, uprkos neslaganju stručne komisije Fonda, odlučila da nabavi ovaj medikament, uprkos tome što se pacijenti "glivekom" leče godinama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Glavni razlog, kako je za Novosti potvrđeno u RFZO, bila je cena, pa je, umesto 2.000 evra za "glivek", na tenderu je pobedio "anzovip" koji košta 500 evra.

- Hronična mijeloidna leukemija je specifična bolest, koja daje pozitivne rezultate na terapiju ili ne. Ako ne reaguje, onda je to kraj. Lek "anzovip", koji je kopija originala, po ubrzanim procedurama je ušao kao konkurencija. O njemu slabo znaju čak i naši hematolozi, a nije isti ni po sastavu u odnosu na originalni lek - kaže za Novosti Mira Petrović, lekar i majka deteta obolelog od hronične mijeloidne leukemije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ona sada, poput nekih roditelja, izdvaja 2.000 evra za kutiju "gliveka", koja traje mesec dana do dva.

Lek sumnjivog porekla

O tome gde se lek proizvodi niko ne želi da priča. Istina je da taj lek i dalje piju oboleli jedino u Srbiji. Sumnja se da se on pravi u Indiji, a u uređenom svetu lekovi iz Indije se tretiraju kao medikamenti sa sumnjivih tržišta, jer se ne vodi odgovarajuća dokumentacija o procesu proizvodnje.

Miša Čugurović, predsednik Upravnog odbora Udruženja za pomoć u lečenju obolelih od hronične mijeloidne leukemije, kaže da su, kada su saznali da je lek registrovan u mandatu tehničke vlade, odmah poslali pismo RFZO-u i Ministarstvu zdravlja.

- Tek na intervenciju iz kabineta zamenika premijera, dobili smo odgovor da je lek registrovan za oko šest meseci, iako je uobičajeno da taj postupak kod nas traje godinu dana. Prvi zahtev za odobrenje cene Vladi je podnet dan ranije nego što je dobijena odluka o registraciji leka od Agencije za lekove i medicinska sredstva Srbije. Inače, uslov za dobijanje cene medikamenta jeste da je lek registrovan - kaže Čugurović za Novosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Činjenica je i da pri registraciji i stavljanju leka na listu niko nije pitao hematologe šta misle o tome. U Srbiji se lekom "anzovip" leči oko 220 obolelih. Njih sedmoro je prestalo da reaguje na njega.

Čugurović kaže da su mu u RFZO rekli da mogu da traže nezavisno testiranje leka negde u Evropi. On dodaje da mu nije jasno zbog čega lek već nije poslat na ispitivanje kada su to tražili i hematolozi na sastanku sa ministarkom zdravlja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ko se to igra sa ljudskim životima?

Problem je stigao i do skupštinskog Odbora za zdravlje. Kako nam je rekao Dušan Milisavljević, predsednik Odbora, oni su doneli odluku da deci koja su započela terapiju "glivekom" i koja dobro reaguju na nju, ne sme da se promeni terapija.

- Nigde u svetu ne menja se lek koji daje rezultate i kojim se leče deca više od pet ili šest godina. Zapanjila nas je informacija da je tenderska komisija Fonda promenila odluku stručne komisije, koju sačinjavaju ugledni profesori iz oblasti hematologije. Nikad ne sme cena leka da utiče na to da li će neko nastaviti lečenje drugim medikamentom, samo zato što je jeftiniji ili skuplji. Dostavili smo Fondu zvaničan zahtev da vrati "glivek", ali smo dobili neadekvatan odgovor, u kojem nas ubeđuju da je "anzovip" dobar. Nije mi jasno kako neko može da se igra sa ljudskim životima - kaže Milisavljević za Novosti.

Generičku paralelu leka "glivek" prokomentarisala je i ministarka zdravlja Slavica Đukić Dejanović.

- Posle šest meseci praćenja, može se reći da je terapija dala rezultate, ali je moglo biti i drugačije. Ubuduće ću se zalagati da se ovakve stvari ne ponavljaju, jer ne može tender da menja lek, već lekar i struka - navodi ministarka za Novosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Međutim, ministarstvu su, kako piše ovaj list, raspoloživi samo delimični podaci i to za 35 obolelih.

U Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije, koja je u januaru prošle godine izdala dozvolu za stavljanje u promet "anzovipa", kažu da je na osnovu laboratorijske kontrole, urađene pre puštanja ovog leka u promet na tržište Srbije, utvrđeno da medikament u potpunosti odgovara dokumentaciji na osnovu koje je izdata dozvola za njegovu upotrebu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
trump
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo