Imati tešku industriju za prvog susjeda sigurno nije dobro za zdravlje, misle stanovnici Kaštela. Oni vjeruju upozorenjima doktora Mihovila Biočića, bivšeg ravnatelja splitske bolnice. Naime, on je prije desetak dana ustvrdio da djeca obolijevaju od industrije.
U Trogiru, Kaštelima, Splitu i Solinu u 10 godina od karcinoma je oboljelo 123 djece, rekao je, dok je u ostatku Hrvatske oboljelo ukupno 260, iako je stvarna brojka preko 2000. Nakon što je podigao paniku na jučerašnjoj se sjednici gradskog vijeća ispričao.
"Brojka od 260 koju sam iznio bila je nesporazum između mene i kolege iz Zagreba. Ja snosim krivicu", izjavio je Biočić.
No, ne misli da treba snositi bilo kakvu odgovornost niti da je u krivu kada kaže da je za bolesti u splitskom području kriva industrija.
"Nedvojbeno sam dokazao da je značajno veći broj djece obolio od zloćudnih bolesti nego u ostatku županije", rekao je.
S tvrdnjama HDZ-ova vjećnika ne slažu se brojke Zavoda za javno zdravstvo.
"Što se tiče Splita, odnosno Solina, Kaštela i Trogira, oni ne odstupaju od obolijevanja u RH", rekla je Ingrid Tripković iz Zavoda za javno zdravstvo Splitsko-dalmatinske županije.
U Kaštelima je stopa oboljelih 16.63 na 100.000 stanovnika, što je manje od prosjeka čak i u županiji.
"Ja se ispričavam kao gradonačelnik Kaštela cijeloj javnosti koja se s razlogom uspaničila zbog monstruoznih, a sad je ispalo na kraju i morbidnih brojki", rekao je gradonačelnik Josip Breket.
I Ministarstvo zdravlja je naručilo studiju o oboljelima i kažu, nema slučaja Kaštela.
"Nema razloga za brigu, nije dokazana povezanost industrije i obolijevanja. Stopa u gradu Kaštela je manja nego u ostatku županije", objasnio je pomoćnik ministra zdravlja Luka Vončina.
No Kaštelani i dalje ne vjeruju institucijama. Nije ni čudno - žive u gradu gdje radioaktivni otpad iz Jugovinila čeka sanaciju već gotovo 20 godina. A bez obzira na pogreške u brojkama, činjenica je da je njihova županija u top 3 po broju djece oboljele od karcinoma.