Pijavica je atmosferski vrtlog manjeg razmjera i kratkog trajanja koji se pri izrazito nestabilnoj atmosferi pojavljuje ispod olujnog kumulonimbusa.
Brzina kretanja pijavice najčešće je vrlo mala, a rijetko se mogu kretati iznad 50 km/h.
Može nastati iznad vode ili iznad kopna. Velika većina pijavica na Jadranu traje do 20 minuta, a može ih se vidjeti i nekoliko istovremeno. Cijev pijavice ljevkastog je oblika i proteže se od oblaka do morske površine.
Promjera je od dvadesetak do stotinu metara. Donji dio pijavice sastoji se od usisane morske vode, a gornji dio od kapljica nastalih kondenzacijom pri dizanju vlažnog zraka. Na Jadranu se pojavljuju pri prodoru hladnog zraka s kontinenta nad toplu vodenu površinu.
Na meteorološkim postajama još uvijek ne postoje sustavna motrenja pijavica te podaci o njima stoga nisu kompletni. Pijavice se mogu javiti tijekom cijele godine, ali najčešće se javljaju u jesen, osobito u listopadu i studenom jer tada preko nas prelaze brojni frontalni poremećaji, a more je i dalje dosta toplo. Vrlo često pojava pijavica prođe nezapaženo.
Tako na primjer morsku pijavicu koja se pojavila kod Bibinja 18. kolovoza 1994., pri čemu je zarotirala trajekt, uništila oko 50 kuća te počupala stabla i električne dalekovode, u svom dnevniku motrenja nije zabilježila ni jedna sinoptička, klimatološka niti kišomjerna postaja.
Brzina kretanja pijavice najčešće je vrlo mala, a rijetko se mogu kretati vrlo brzo, iznad 50 km/h. Što je vlažnost zraka veća, to su pijavice niže i deblje, dok kod manje vlažnosti zraka, pijavice su više i tanje.
U Hrvatskoj pijavice svako nekoliko godina naprave znatne materijalne štete i dovedu ljude u opasnost. Tako je u subotu, 13.10.2012., oko 18 sati, Stradunom protutnjala pijavica koja je u samo dvije minute napravila znatnu materijalnu štetu i ozlijedila troje ljudi.