Prava tragedija zadesila je Županju početkom 2019. godine kada je u kupaonici stana pronađeno beživotno tijelo 14-godišnje djevojčice.
Policija je u nedjelju, 3. ožujka 2019. godine, u 20 sati dobila dojavu kako je u kupaonici umrla 14-godišnjakinja. Nakon obavljenog očevida utvrđeno je da je razlog smrti trovanje ugljičnim monoksidom.
Obitelj je u nesretnom stanu živjela nešto više od dva mjeseca, a da im nitko nije spomenuo da postoji problem s plinom. Stoga je Županijsko državno odvjetništvo u Vukovaru podiglo optužnicu protiv petero hrvatskih državljana i dvije pravne osobe.
Državno odvjetništvo sumnjiči 60-godišnjaka i 54- godišnjakinju da su od 11. travnja 2017. do 3. ožujka 2019. u Županji, kao vlasnici stana u stambeno-poslovnoj zgradi, odgovorni za stanje i sigurnost plinske instalacije.
Optužen i dimnjačar
Također, sumnjiče se i 42-godišnjak i 51-godišnjak da su kao ovlašteni predstavnici tvrtke distributera plina, 11. travnja 2017., prilikom periodičnog pregleda plinskih instalacija u stanu okrivljenih vlasnika propustili primijeniti sve potrebne odredbe.
Tereti ih se da su propustili to učiniti iako su bili svjesni da je u prostoru kupaonice instaliran plinski uređaj tipa B11, koji zrak za izgaranje uzima iz prostorije te da je ugrađen odsisni ventilator i da je potrebno isključiti opskrbu plinom dok se on ne ukloni, ali i dok se ne otklone drugi utvrđeni nedostaci zbog neredovitog servisiranja plinskog uređaja i nepostojanja atesta dimnjačara.
Optužnica je podignuta i protiv 29-godišnjeg dimnjačara kojeg se tereti da 12. lipnja 2018., protivno Odluci o organizaciji i djelovanju dimnjačarske službe Grada Županja, propustio provjeriti dozračivanje u prostor kupaonice, iako svjestan da je u njoj ugrađen sporni plinski uređaj.
Ignorirali upozorenja
Tereti ga se da je okrivljenim vlasnicima stana propustio izdati upozorenje i obavijestiti opskrbljivača plinom kako bi prekinuli isporuku plina dok se dimovodni odvod ne dovede u ispravno stanje.
Njega se, kao i 42-godišnjaka i 51-godišnjaka, tereti da su znali kako u slučaju istovremenog rada ventilatora i plinskog bojlera postoji opasnost povrata dimnih plinova, a vlasnike stana da, iako su bili upozoreni, propustili su obaviti redovito servisiranje plinskog uređaja.
Tereti ih se da su svi, pristajući time ugroziti živote i zdravlje stanara koji su boravili, propustili učiniti radnje iz svoje nadležnosti pa je navedeni plinski uređaj u takvom stanju bio u uporabi do 3. ožujka 2019. kada je, u večernjim satima, upravo zbog nepravilne ventilacije i neispravnosti plinskog bojlera, došlo do stvaranja, po život opasne, koncentracije ugljičnog monoksida koje je udisalo 14-godišnje dijete i preminulo zbog trovanja.