Zbog davanja mita Širiću s deset je mjeseci zatvora uvjetno na četiri godine istom presudom kažnjen bivši tajnik NK Karlovac i bivši tajnik Udruge prvoligaša Neven Šprajcer.
Širić je dobio i zabranu rada u hrvatskom nogometu u trajanju od osam godina od pravomoćnosti presude, a taj je rok počeo teći upravo sada. U to vrijeme neće se uračunati četiri godine što će ih Širić morati provesti u zatvoru.
Sud mu uzima novac koji je dobio kao mito
Širiću je oduzeto i tri tisuće eura mita, a mora platiti i 40 tisuća kuna sudskih troškova. Šprajceru je sud naložio da plati dvije tisuća kuna sudskog paušala.
Iako je USKOK tražio strožu kaznu za Širića Vrhovni je sud to odbio, dok je Šprajcer želio da se suđenje ponovi, što je također odbijeno.
Širić je u svojoj žalbi tvrdio kako je osuđen na temelju nezakonitih dokaza, odnosno da je sve posljedica postupaka Hrvoja Maleša, bivšeg predsjednika Hajduka, koji ga je potaknuo da primi novac za suđenje, odnosno da im odredi poželjne suce.
Šef Hajduka Hrvoje Maleš kao suradnik USKOK-a
Međutim, brojni drugi svjedoci tijekom postupka su potvrdili da je upravo Širić bio taj koji je tražio mito. Tek nakon toga Maleš je postao USKOK-ov pouzdanik. Vrhovni sud zato je ocijenio kako Malešev iskaz nije bio nezakonit.
Maleš je u svom svjedočenju opisao kako je Širiću platio 30 tisuća eura za “pošteno suđenje” i to zato jer je želio zaštititi Hajduk.
“Bio sam razočaran situacijom, htio sam nešto promijeniti, nisam se borio protiv ljudi nego sustava”, opisao je nakon što je Širiću predao označene novčanice.
Prema njegovim riječima, u Hajduku, na čijem je čelu bio od svibnja 2011. do srpnja 2012., bili su nezadovoljni stalnim namjernim ili nenamjernim sudačkim previdima na štetu splitskog kluba. Jedan od takvih sudačkih poteza koji je izravno utjecao na rezultat dogodio se na utakmici Zadra i Hajduka, kazao je Maleš, kojeg je nakon togao Širić SMS porukom tražio da se nađu.
“To nije mito, to su dugovi od transfera igrača”
Prvi put su se sreli na putu za Krapinske Toplice, gdje je sudačka organizacija imala simpozij, a Širić mu je tada počeo spominjati dugove bivših Hajdukovih uprava. Na to mu je Maleš rekao da dugova nema, iako je Širić spominjao dug od 85.000 eura, a kasnije i 95.000 eura.
Maleš se zbog toga, među ostalima, požalio članu Uprave Mili Nižetiću koji mu je savjetovao da plate bar dio duga jer će ih nastaviti potkradati, a nakon njih će nova uprava platiti dug pa će ispasti pametnija.
Vrhovni sud zaključio je kako je Širić imao izravan utjecaj na odabir sudaca, kao i povjerenika za suđenje, te kako nikakvih pisanih tragova o navodnim dugovima Hajduka za transfere nekih igrača nije bilo. Zato nije prihvaćen ni dio Širićeve obrane u kojoj je utvrdio kako je primio upravo dio novca za posredovanje u transferima, a ne kao mito za suđenje.
Svjedok je vidio Širića da prima kuvertu s mitom
Ključno je bilo i svjedočenje bivšeg tajnika NK Karlovac Dražena Mejašića koji je na sudu potvrdio kako je vidio Šprajcera da predaje kuvertu Željku Širiću. Obrana ga je pokušala diskreditirati, jer je prijavio kopruciju tek nakon što je otišao iz kluba. On je, međutim, objasnio da mu se sve zgadilo i da je uvidio kako su nogometni klubovi bili u ropstvu sudačke organizacije. Zbog toga je želio sve javno obznaniti.
Vrhovni sud naglasio je izrazito visoku pogibeljnost ovakvih koruptivnih kaznenih djela kojima se teško ugrožavaju vrijednosti i plemeniti ciljevi sporta kao važne društvene djelatnosti. Zato nije ublažio kazne Širiću i Šprajceru.
Od uhićenja do ove pravomoćne presude prošlo je više od šest i pol godina. U ruke policiji Širić je pao još 9. prosinca 2011.