Prije dvije godine na zagrebačkom Županijskom sudu izrečena je nepravomoćna presuda u "aferi Planinska" prema kojoj je bivši premijer Ivo Sanader osuđen na četiri i pol godine zatvora, a suoptuženi Mladen Mlinarević i Stjepan Fiolić na po godinu dana zatvora svaki, s tim da im je kazna preinačena u rad za opće dobro.
Osim toga, kažnjene su i dvije optužene tvrtke: Mesnice Fiolić s 50.000 kuna, a Centar za reprodukciju u stočarstvu sa 70.000 kuna. Usto je nepravomoćnom presudom odlučeno da Sanader, Fiolić, Mesnice Fiolić i Centar za reprodukciju u stočarstvu moraju solidarno vratiti 15 milijuna kuna, a Sanaderu je oduzeta nepripadajuća imovinska korist od 17 milijuna kuna.
'Najteži oblik političke korupcije'
Danas će, pak, Vrhovni sud početi odlučivati o žalbama na ovu presudu, a predviđeno je da sjednica na Vrhovnom sudu traje tri dana, piše Večernji list. Obrane optuženih žalile su se na bitne povrede kaznenog postupka tražeći ukidanje presude, a USKOK se žalio zbog kazni izrečenih Sanaderu i Mlinareviću smatrajući da su preblago kažnjeni. Stoga tužiteljstvo traži za Sanadera najvišu propisanu kaznu u trajanju od 10 godina zatvora smatrajući da se u njegovu slučaju radilo o "najtežem obliku političke korupcije koju je sam osmislio te je u realizaciji bio uporan i ustrajan, kao što je uporan i ustrajan bio u prikrivanju toga."
Za Mlinarevića, kao i za Sanadera, tužiteljstvo ističe da su svojim ponašanjem na suđenju pokazali da se u njihovu slučaju nije radilo o ishitrenosti nego o korupciji kao stilu života. Suđenje Sanaderu i suoptuženima za "aferu Planinska" trajalo je od travnja 2013. sve do travnja 2018. godine, a proces se oduljio zbog čestih Sanaderovih problema sa zdravljem. Tijekom suđenja za "aferu Planinska" Ustavni sud je 2015. godine Sanaderu ukinuo pravomoćnu osuđujuću presudu za afere Hypo i Ina–MOL, a Vrhovni sud ukinuo mu je i nepravomoćnu osuđujuću presudu za aferu Fimi media.