VRHOVNI SUD ODLUČUJE O ŽALBAMA NA PRESUDE U 'AFERI PLANINSKA': /

Hoće li Sanader na koncu biti osuđen na 10 godina zatvora?

Image
Foto: Goran Stanzl / PIXSELL

USKOK se žalio zbog kazni izrečenih Sanaderu i suoptuženom Mladenu Mlinareviću smatrajući da su preblago kažnjeni,

2.4.2019.
9:03
Goran Stanzl / PIXSELL
VOYO logo

Prije dvije godine na zagrebačkom Županijskom sudu izrečena je nepravomoćna presuda u "aferi Planinska" prema kojoj je bivši premijer Ivo Sanader osuđen na četiri i pol godine zatvora, a suoptuženi Mladen Mlinarević i Stjepan Fiolić na po godinu dana zatvora svaki, s tim da im je kazna preinačena u rad za opće dobro.

Osim toga, kažnjene su i dvije optužene tvrtke: Mesnice Fiolić s 50.000 kuna, a Centar za reprodukciju u stočarstvu sa 70.000 kuna. Usto je nepravomoćnom presudom odlučeno da Sanader, Fiolić, Mesnice Fiolić i Centar za reprodukciju u stočarstvu moraju solidarno vratiti 15 milijuna kuna, a Sanaderu je oduzeta nepripadajuća imovinska korist od 17 milijuna kuna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
PRESUDA ZA AFERU PLANINSKA - SVI SU KRIVI: /

Sanaderu 4,5 godina zatvora, mora vratiti 17.5 milijuna kn

Image
PRESUDA ZA AFERU PLANINSKA - SVI SU KRIVI: /

Sanaderu 4,5 godina zatvora, mora vratiti 17.5 milijuna kn

'Najteži oblik političke korupcije'

Danas će, pak, Vrhovni sud početi odlučivati o žalbama na ovu presudu, a predviđeno je da sjednica na Vrhovnom sudu traje tri dana, piše Večernji list. Obrane optuženih žalile su se na bitne povrede kaznenog postupka tražeći ukidanje presude, a USKOK se žalio zbog kazni izrečenih Sanaderu i Mlinareviću smatrajući da su preblago kažnjeni. Stoga tužiteljstvo traži za Sanadera najvišu propisanu kaznu u trajanju od 10 godina zatvora smatrajući da se u njegovu slučaju radilo o "najtežem obliku političke korupcije koju je sam osmislio te je u realizaciji bio uporan i ustrajan, kao što je uporan i ustrajan bio u prikrivanju toga."

Za Mlinarevića, kao i za Sanadera, tužiteljstvo ističe da su svojim ponašanjem na suđenju pokazali da se u njihovu slučaju nije radilo o ishitrenosti nego o korupciji kao stilu života. Suđenje Sanaderu i suoptuženima za "aferu Planinska" trajalo je od travnja 2013. sve do travnja 2018. godine, a proces se oduljio zbog čestih Sanaderovih problema sa zdravljem. Tijekom suđenja za "aferu Planinska" Ustavni sud je 2015. godine Sanaderu ukinuo pravomoćnu osuđujuću presudu za afere Hypo i Ina–MOL, a Vrhovni sud ukinuo mu je i nepravomoćnu osuđujuću presudu za aferu Fimi media.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo