Vrhovni sud odbacio je posljednju žalbu Zdravka Mustača pa njegova odvjetnica očekuje da bi bivši čelnik jugoslavenskih i hrvatskih tajnih službi za 30-ak dana mogao stići iz Njemačke u hrvatski zatvor na odsluženje 40-godišnje kazne zbog ubojstva emigranta Stjepana Đurekovića.
Vrhovni sud u četvrtak je izvijestio da je kao nedopuštenu odbacio Mustačevu žalbu protiv odluke tog suda kojom je potvrđena prijašnja presuda Županijskog suda u Velikoj Gorici. Taj je sud, pak, Mustaču odredio 40-godišnju zatvorsku kaznu prevodeći u hrvatski pravni sustav njemačku presudu. U Njemačkoj je Mustač zbog Đurekovićeva ubojstva osuđen na doživotni zatvor zajedno sa svojim suradnikom Josipom Perkovićem.
Posljednju Mustačevu žalbu Vrhovni sud proglasio je nedopuštenom jer je riječ o postupku priznanja i izvršenja strane kaznene presude sukladno odredbama posebnog zakona.
"U tom se postupku ne utvrđuje kaznena odgovornost, odnosno krivnja osobe koja je osumnjičena za neko kazneno djelo i potom izriče odgovarajuća kaznena sankcija, nego je riječ o sasvim drugoj vrsti postupka, odnosno sudskom postupku sui generis kojem je cilj ponajprije omogućavanje provedbe kaznenog progona ili izvršenja strane kaznene presude. S obzirom na to da je riječ o posebnoj vrsti postupka, žalba ovdje nije dopuštena", izvijestio je u četvrtak Vrhovni sud.
Mustačeva odvjetnica Lidija Horvat Hini je izjavila da nakon pravomoćnosti odluke o zatvorskoj kazni očekuje da bi Mustač u Hrvatsku iz njemačkog zatvora mogao biti doveden za tridesetak dana.
Zajedno sa 77-godišnjim Mustačem na njemačkom sudu je zbog istog zločina osuđen i Josip Perković (74) koji je 11. srpnja izručen Hrvatskoj.
Iako im je njemački sud izrekao istu kaznu, Perkoviću je zagrebački Županijski sud, koji mu je nadležan jer je živio u Zagrebu, odredio 30-godišnju kaznu prema hrvatskim propisima koju treba odslužiti u domaćem zatvoru.
Vrhovni zemaljski sud u Münchenu Perkovića i Mustača osudio je u kolovozu 2016. na doživotnu zatvorsku kaznu zbog odgovornosti za ubojstvo emigranta Đurekovića kojeg su u srpnju 1983. u Wolfratshausenu ubili zasad nepoznati počinitelji.
Obojica su od početka odbacivali krivnju, a nakon njemačke presude obratili su se i Europskom sudu za ljudska prava od kojega očekuju da zatraži novo suđenje.