Važno upozorenje - čuvajte se lažnih policajaca i ostalih službenih osoba!

Nakon što je 68-godišnja Makaranka postala žrtva osobe koja se lažno predstavila kao policajac, koji ju je oštetio za više od 100.

13.9.2013.
12:37
VOYO logo

Policijskoj postaji Makarska 68-godišnjakinja je prijavila prevaru od strane nepoznatog muškarca koji joj se 8. rujna putem telefona predstavio kao službena osoba, točnije kao policajac zadužen za bankovni kriminal.

Od nje je zatražio bankovnu karticu s PIN-om, koju mu je predala kad je došao u blizinu njezine kuće.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nakon toga taj isti muškarac zatražio je od nje i zlatni nakit, koji mu je također dala. Dogovorili su da se čuju idući dan oko predaje dodatne količine nakita, no to se nikad nije dogodilo.

68-godišnjakinja je shvatila da je prevarena za iznos veći od 100.000 kuna. U tijeku je kriminalističko istraživanje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

S obzirom na ovaj slučaj prijevare, odnosno lažno predstavljanje osobe kao službene osobe na tajnim poslovima, PU splitsko-dalmatinska pozvala je građane na oprez.

''Upozoravamo građane, posebice stariju populaciju, na osobe koje se lažno predstavljaju kao djelatnici raznih službi ili pak službenici u tajnim akcijama i ostvaruju kontakt s građanima putem telekomunikacija ili u privatnim stanovima i obiteljskim kućama, kako bi iskoristili povjerenje starijih osoba, doveli ih u zabludu ili pak iskoristili nepažnju i otuđili predmete veće vrijednosti i novac.''

Počinitelji, muške ili ženske osobe, najčešće se predstavljaju u svojstvu: eminentnog stručnjaka (u medicini, alternativnoj medicini, pravu, ekonomiji i slično), kao policajci, inspektori, zaposlenici HEP-a, vodovoda, plinare ili telekomunikacijskih usluga, zaposlenici mirovinskog ili zdravstvenog osiguranja, serviseri, čitači brojila, dostavljači pošte, inkasatori, pripadnici vjerske zajednice i slično, te tako dovode u zabludu oštećenu osobu u pogledu službenog ili društvenog položaja.

Također su zabilježeni i slučajevi kada počinitelji nude na prodaju predmete manje vrijednosti, koje prikazuju kao predmete veće vrijednosti, pa dovode u zabludu oštećene glede marke i kvalitete proizvoda.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tako su česti slučajevi prodaje ''bižuterije'' pod zlato – radi se o predmetu koji su počinitelj i žrtva navodno slučajno zajedno pronašli na ulici ili negdje drugdje pa počinitelj žrtvi uz dogovor ostavlja predmet i traži pola novca. Ili pak prodaja plagijata pod imenima poznatih, renomiranih marki po znatno nižim cijenama.

Ponašanja karakteristična za prevarante su: drskost, snalažljivost, odvažnost, autoritativni nastup, pričljivost, prikazivanje empatije, rad po unaprijed stvorenom scenariju, brza provedba transakcija, upornost u nagovaranju, uvredljivost prema namjeri da se provjere „činjenice“ koje iznosi, razne simulacije poput bolesti, malaksalosti, nesvjestice, izazivanje sažaljenja i dr.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kako bi se zaštitili od ovakve vrste prevara policija savjetuje: - kod nenajavljenih posjeta, ne otvarajte vrata dok ne provjerite tko je posjetitelj i što želi - za djelatnike raznih službi i tvrtki, tražite službene dokumente ili odgovarajuće iskaznice - vjerodostojnost posjetitelja provjerite bez otvaranja vrata kroz ''špijunku'' ili korištenjem sigurnosnog lanca - ne nasjedajte na trikove poput nesvjestice ili iznenadne slabosti, budite sumnjičavi - ako je nepozvana osoba uporna u nakani da uđe u vaš dom, o tome žurno obavijestite susjede, te policiji na broj 192 dojavite sva opažanja o sumnjivim i nepoznatim osobama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo