U Općoj bolnici u Osijeku tijekom vikenda preminuo je 53-godišnji Pero Vincetić zvani Konj, bivši pripadnik HVO-a, protiv kojeg je Županijsko državno odvjetništvo u Osijeku prije nekoliko dana otvorilo istragu zbog ratnog zločina u Orašju. Vincetić je tada bio zapovjednik u Vojnoj policiji Operativne zone Posavina, javlja Telegram.
Postupak protiv njega je tek sad otvoren, iako su neke žrtve podnijele prijave još 1994., a zatim i 2003. Iz Ministarstva pravosuđa i uprave se doznaje da je Vincetić bio pritvoren u osječkom zatvoru te da je, prema prvim informacijama, umro prirodnom smrću. Istražni zatvor mu je bio određen zbog opasnosti od bijega, jer ima i državljanstvo BiH.
Mučio 80 ljudi u improviziranim zatvorima
Županijsko državno odvjetništvo u Osijeku sumnjiči Vincetića da je između rujna 1992. i lipnja 1993. kao zapovjednik 5. bojne Vojne policije Posavina–Orašje, u sklopu 106. brigade HVO-a Orašje, ondje osnivao improvizirane zatvore, u kojima je zatvarao zarobljene pripadnike Vojske Republike Srpske i pripadnike bošnjačke nacionalnosti ako su bili njihovi pripadnici te civile srpske, bošnjačke nacionalnosti i Hrvate za koje je sumnjao da surađuju s pripadnicima Vojske Republike Srpske.
Prema tvrdnjama tužiteljstva, Vincetić ih je osobno mučio, a nije niti kažnjavao svoje podređene koji su sudjelovali u ubojstvima i mučenjima zatvorenika. Pripisuje mu se mučenja najmanje 80 vojnika i civila, od kojih je 23 preminulo, jedna osoba je silovana, a ostale su zadobile teške tjelesne ozljede.
Silovao Mađaricu, muža joj prebio
Telegramov novinar Drago Hedl još je 2012. razgovarao sa silovanom Mađaricom Tünde Fetzer i njenim teškom pretučenim suprugom Markom Benkovićem. Ona mu je ispričala kako joj je Pero Konj u svibnju 1992. upao u kuću u Orašju, na stol stavio pištolj i nož i naredio joj da se skine. Odbila je, a Vincetić i još jedan vojnik su je svladali i silovali. Nakon što ju je silovao i ukrao joj 11.000 njemačkih maraka, Vincetić ju je odveo na mađarsku granicu i protjerao je. Ona je kasnije doznala da je trudna te je odlučila pobaciti, ali više nije mogla imati djece.
Istog dana je Vincetić s trojicom vojnih policajaca uhitio njenog supruga, Marka Benkovića i oteo mu pušku, koju je kao pripadnik HVO-a imao za čuvanje straže. U improviziranom zatvoru u Osnovnoj školi u Donjoj Mahali su ga držali mjesec i pol dana i tukli, zbog čega je više puta gubio svijest. Spasio ga je prijatelj Đuro Matuzović, nakon čega odlazi u Mađarsku, nalazi suprugu i završava na operaciji žuči.
”Peri Konju nije bilo nimalo važno što sam Hrvat, a moja supruga Mađarica i što nismo imali nikakve veze sa Srbima koji su u tom dijelu Bosne ratovali protiv HVO-a. Bili smo imućni ljudi, imali smo ušteđenog novca i kilogram zlata i Vincetiću je samo to bilo pred očima”, svjedočio je Benković u razgovoru s Telegramovim novinarom Hedlom.
Opravdanja, opravdanja...
Hrvatskom pravosuđu trebalo je nevjerojatno dugih 18 godina da ga uhite. Posljednje u nizu opravdanja zbog čega ga nisu ranije optužili bila je i pandemija koronavirusa. No, taman kad se nešto i dogodilo u ovom slučaju, Vincetić je izbjegao kaznu.