Olgica Lončar 47-godišnja je "nadriliječnica" iz Srbije koja je prošlog tjedna uhićena u Slavonskom Brodu, piše Blic. Lončar je uhićena jer je ilegalno pružala estetske korekcije, a nakon što je puštena iz zatvora te po povratku u Srbiju, oduzeti su joj svi medicinski preparati i instrumenti s obzirom da za iste nije imala potrebnu dokumentaciju.
Srpsku nadriliječnicu je Državni inspektorat zatekao u prijestupu prilikom injektiranja dermalnih filera pacijenticama bez potvrde o prijavi rada za strance, a kozmetičkom salonu u kojem se sve odvijalo zabranjeno je obavljanje djelatnosti mjesec dana. Navedeno je Državni inspektorat potvrdio za portal Dalmacija Danas, poručivši pritom da poduzimaju i "druge propisane mjere protiv poslodavca".
U tijeku inspekcijski nadzor
"Inspekcija rada Državnog inspektorata obavila je inspekcijski nadzor kod poslodavca u Slavonskom Brodu na okolnost zakonitosti rada državljanke treće zemlje, za koju je utvrđeno da je u tijeku nadzora obavljala poslove kozmetičarke kod poslodavca protivno odredbama Zakona o strancima kojima je utvrđena obveza ishođenja dozvole za boravak i rad ili potvrde o prijavi rada. Slijedom utvrđenog činjeničnog stanja izdan je prekršajni nalog zbog prekršaja iz članka 88. stavka 1. ZS-a, kažnjivog po članku 250. stavku 1. toga Zakona te je o nezakonitom radu državljanke treće zemlje obaviještena nadležna policijska postaj.
Nadalje, poslodavcu je u skladu s odredbama čl. 240. ZS-a usmenim rješenjem u zapisniku privremeno zabranjeno obavljanje djelatnosti u nadziranom poslovnom prostoru (kozmetičkom salonu), u trajanju od 30 dana te je u tijeku poduzimanje drugih propisanih mjera protiv poslodavca. Budući da je inspekcijski nadzor još u tijeku, daljnje postupanje inspektora ne možemo komentirati", naveli su iz Državnog inspektorata.
Postupci u estetskoj medicini se, kako se navodi u pravilniku Ministarstva zdravstva, mogu odvijati jedinu u registriranim zdravstvenim ustanovama, a osim toga, definirani su i uvjeti pod kojima se u RH smiju obavljati minimalno invazivni i nekirurški zahvati primjene hijaluronskih punila, botulinum toksina tipa A. S druge strane, svi ostali nekirurški injekcijski i antiaging zahvati moraju imati doktora medicine ili dentalne medicine specijalista koji je kompetencije za navedene zahvate stekao u okviru ili specijalističkog usavršavanja ili ima odgovarajući dokaz o završenoj edukaciji propisanoj od strane stručnog društva Hrvatskog liječničkog zbora nadležnog za estetsku medicinu.
Kaznena prijava u lipnju
Protiv Lončar su već u lipnju klijenti iz Srbije podnijeli tužbu zbog, kako navode, neprofesionalnog izvođenja postupka estetske kirurgije za koje i sumnjaju da je izvodila bez kvalifikacija, odnosno bez ikakve diplome medicinskog ili stomatološkog fakulteta. Na ljudima su ostale strašne posljedice, a nekima je značajno zdravstveno stanje pogoršano.
Lončar je, iako nije upisana u registar liječničke komore, navodno putem Instagram profila nudila usluge izbjeljivanja zubi, ruskih usana te tretmana hijaluronom.
Osumnjičena je, navodi se u kaznenoj prijavi, promijenila adresu svojih salona ne bi li izbjegla inspekcijsku kaznu, a postavlja se pitanje kako je uopće nabavila botoks i hijaluron s obzirom da ga ovlašteni distributeri isporučuju tek nakon inspekcije i dozvole Ministarstva zdravstva.