Za to ga je optužio Josip Manolić svom intervjuu objavljenom u lipnju 2015. godine u tjedniku Nacional uoči izlaska vlastitih memoara 'Politika i domovina'. Karamarko ga je kansnije tužio zbog klevete, a na Općinskom kaznenom sudu u Zagrebu danas je svjedočio Ante Barišić. Barišić je sveučilišni profesor koji je 80-te proveo u zagrebačkom centru Službi državne sigurnosti, da bi 1990. postao savjetnik predsjednika Tuđmana za posebne službe.
Potvrdio Manolićeve tvrdnje
Odmah nakon Manolićevog intervjua i Karamarkovog negiranja suradnje s Udbom, javio se Nacionalu i ustvrdio kako je Manolić govorio istinu, te da je spreman sve to potvrditi i na sudu. U međuvremenu je Karamarko tužio za klevetu i njega, al danas je Barišić doista svjedočio o njegovoj navodnoj suradnji sa Službom državna sigurnosti.
Informacije o tome dobio je tijekom provođenja tzv. grupne operativne obrade kodnog naziva Trs koja je bila usmjerena protiv neprijateljskog djelovanja u vjerskim zajednicama. Tijekom nje pronađen je i emigrantski tisak, a utvrđeno je da je sve to bio samo vrh brijega.
Karamarko pobijesnio
'Ova obrada trajala je od 1981. do 1987. godine što znači da su svi podaci iz nje sada već stariji od 30 godina i smije ih se prezentirati u javnosti. Njome su osim Karamarka bili obuhvaćeni još neki članovi današnje Vlade. O svemu tome postoji dokumentacija koja mora biti sačuvana u arhivu. Ukoliko je tamo nema onda je izvjesno da ju je netko uništio ili pokušao sakriti', izjavio je Barišić na čije je riječi Karamarko u više navrata s negodovanjem reagirao.
Objašnjavajući kakvi su sve tipovi suradničkih mreža postojali, Barišić je naglasio da je sustav bio vrlo složen.
Paralelni sustav vrbovanja
'To se moglo vidjeti i tijekom suđenja Perkoviću i Mustaču u Münchenu. Tijekom obrade smo identificirali nositelje tih aktivnosti pa smo ih zvali na informativne razgovore da ih upozorimo. Nekima od njih upoznali smo i putne isprave. Na kraju smo utvrdili da je sve to bilo isprovocirano sa savezne razine', prisjetio se Barišić uvjeravajući kako je u dokumentima o ovoj grupnoj obradi spominje Tomislav Karamarko. Dodao je kako je u službi bio uspostavljen paralelni sustav vrbovanja suradnika, no nakon inicijalne informacije od tadašnjeg šefa zagrebačke Udbe Franje Vugrineca donijet je zaključak da se nastavi tzv. operativno kombiniranje s Karamarkom.
I Šeksa uvukao u slučaj
'Nikoga nismo prisiljavali na suradnju, već je sve moralo biti dragovoljno. Ta nije se smjelo kršiti ničija prava', naglasio je Barišić priznajući istovremeno kako su se nekim ljudima oduzimale putovnice ne bi li ih se privolilo na suradnju. 'Pa sjetite se samo slučaja Vladimira Šeksa iz 70-tih', dodao je Barišić, no sutkinja Ksenija Iva Despot nije mu dozvolila da svjedoči o stvarima koje nisu povezane izravno s Karamarkom i Manolićem.
Odgovarajući na pitanja Barišić je rekao da se do Karamarka došlo preko informacija od operativca iz službe javne sigurnosti, prema kojima je bivši šef HDZ-a bio povezan sa Željkom Malnarom, te dijelom narko-miljea.
Koda sve zovu za svjedoke
'Sram te bilo. Tukao si djecu, a sada tako govoriš', bila je Karamarkova reakcija na ovu Barišićevu tvrdnju. 'Poptuno je netočno da sam bio u kontaktu s Malnarom u to vrijeme. Upoznao sam ga tek 1994. godine kada sam bio načelnik Policijske uprave zagrebačke', nastavio je Karamarko i rekao kako bi bilo dobro da sud kao svjedoka pozove tog operativca javne sigurnosti.
Za sada je, međutim, sud odlučio ispitati tek Božu Kovačevića, tadašnjeg šefa Odjela za borbu protiv unutarnjeg neprijatelja u zagrebačkom centru Udbe. Iako je Manolićev odvjetnik Željko Žganjer predlagao ispitivanje bivšeg predsjednika Stjepana Mesića i bivšeg predstojnika ureda za nacionalnu sigurnost Krunislava Olujića, a Karamarkovi odvjetnici Gorana Miljević i Davor Cahun bivšeg šefa SZUP-a Smiljana Reljića, sud je to odbio.
Ipak, od Državnog arhiva i SOA-e zatražit će se dokumentacija o grupnoj obradi Trs što ju je u svom svjedočenju spominjao Barišić.