Trinaestogodišnji dječak koji je jučer u Beogradu ubio devetero, a ranio sedmero ljudi, nije s ocem samo išao u streljanu već je, kako pišu srpski mediji, aktivno trenirao airsoft.
"On nije mogao steći iskustvo nakon tri posjeta streljani da s takvom preciznošću ubija svoje prijatelje kao što je to učinio", rekla je za srpske medije oružarka Ana Simonović.
Kako je precizirala Simonović, koji inače ima certifikate za rukovanje gotovo svim vrstama vatrenog oružja, dječak je prošao obuku, ali ne u streljani, već je aktivno trenirao "Airsoft", odnosno vojno-taktičku simulaciju, koju je koristio i za svrhu ovog zločina.
Objasnila je da su dječak i njegov otac zajedno dolazili na satove "Airsofta" i zajedno su trenirali, što je, kako je navela, "moderna antistres igra" i nema starosnu granicu kao "paintball".
Simonović je istaknula kako po njenom mišljenju nema nedostataka u Zakonu o posjedovanju oružja i streljiva, čak smatra da je zakon prestrog.
Jelena Lakićević, načelnica Odjela za oružje u MUP-u, objasnila je da osobe koje žele biti vlasnici oružja moraju ispunjavati devet uvjeta, od kojih je najvažniji zdravstvena sposobnost, što uključuje preglede kod oftalmologa, psihijatra i liječnika opće medicine.
"Imamo dosta dopisa izabranih liječnika koji primjećuju da osoba koja već ima dozvolu za oružje ima neke promjene u ponašanju i liječnici su dužni obavijestiti MUP. Čim ta obavijest stigne u Policijsku upravu, tim osobama se automatski oduzima oružje, kazala je Lakićević za K1.
Zakon o oružju, kako je rekla Lakićević, jedan je od najrigoroznijih u Europi.
Kako je rekla, oružje prema propisima mora biti zaključano, a okvir u pištolju ne smije biti napunjen, a ako se radi o sefu, ne smije staviti na raspolaganje šifru sefa niti ključ od njega.
Ako Vlada Srbije usvoji predložene mjere, pripadnici MUP-a će u narednom periodu vršiti provjere drže li vlasnici oružje u skladu s propisima.