Dječaka su roditelji iz Sinja liječniku doveli zbog visoke temperature i modrih mrlja po tijelu te je odmah prebačen u splitsku bolnicu, no kad je ondje stigao više nije davao znakove života. Liječnici su ga pokušali reanimirati, no sva njihova nastojanja bila su uzaludna.
Prema riječima ravnatelja splitskog KBC-a dr. Ive Jurića, sve mjere predostrožnosti su poduzete već ranije i zbog gripe pa straha za druge pacijente nema.
Inače, godišnje u Hrvatskoj 50 osoba oboli od meningitisa i meningokokne sepse. Smrtnih slučajeva je nekoliko i najčešće je riječ o djeci.
Meningitis je upala moždane ovojnice, koja je češća i ima veći postotak izlječenja, dok meningokokna sepsa te njen progresivni oblik nastaju kada meningokok uđe u krv. Meningitis se pojavljuje s vrlo visokom temperaturom praćenom treskavicom, mučninom i povraćanjem, gubitkom apetita i ukočenošću šije te poremećajajem svijesti.
Za meningokoknu sepsu je uobičajeno i točkasto krvarenje po koži oboljele osobe, najčešće po potkoljenicama i trupu. Na pritisak takva krvarenja ne blijede. Dolazi i do krvarenja unutarnjih organa. Bolest se prenosi kapljičnim putem i ne može se prenijeti preko predmeta.