Sudac Trgovačkog suda u Zagrebu, Mihael Kovačić, uhićen je u akciji USKOK-a zbog sumnji u malverzacije sa stečajevima. Uhićenja i pretresi u Zagrebu i Sisku traju cijeli dan, a osumnjičeni se trenutačno dovode na ispitivanje u USKOK.
Prema neslužbenim informacijama RTL-a Danas, i stečajni upravitelji nalaze se među uhićenim osobama. Ispitivanja su već počela, privedenih i osumnjičenih ukupno je 13. Iz pravosudnih krugova može se čuti da se nešto ovako i očekivalo s obzirom na to kakva je Kovačićeva prošlost.
23.11.2010., Sisak - Sudac Trgovackog suda Mihael Kovacic. Photo: Nikola Cutuk/PIXSELL
Budući da je prije par dana zatražio vlastito razrješenje, moguće je da je sam Kovačević znao što ga očekuje. Šef Državnog sudbenog vijeća, Darko Milković, gostujući na RTL-u Danas odgovorio je na pitanje je li ga uhićenje suca Kovačića iznenadilo.
"DSV je zaprimilo prijedlog USKOK-a da u ponedjeljak 25. veljače donese odluku da se odobri pritvor, istražni zatvor. Tu smo donijeli odluku da se to dozvoljava zbog opravdane sumnje USKOK-a", rekao je Milković za RTL Danas.
'Devijantna ponašanja moraju se sankcionirati'
Upitan je li istina da je Kovačić prije nekoliko dana tražio razrješenje, Milković odgovara potvrdno te kaže da se to dogodilo prije 20 dana. Rekao je da Kovačić nije naveo razlog te da je predložio razrješenje 30. travnja, a da nakon tog datuma on više neće biti sudac.
Odgovarajući na pitanje je li normalno da Kovačićevo ponašanje ide uz sudački poziv, šef Državnog sudbenog vijeća, veli da nije normalno i da bi se sudac morao dolično ponašati. Smatra da bi trebalo biti što manje takvih slučajeva i da se sva devijantna ponašanja u tom smislu moraju sankcionirati.
Na pitanje je li zvono za alarm zvoni u DSV-u vezano uz korupcije kod sudaca u tom smislu, Milković odgovara da DSV nema tih ovlasti. "Zvono možda zvoni u zakonodavcu, odnosno državi možda da drukčije uredi zakonodavni okvir koji osigurava veći nadzor i transparentnost tih stečajnih postupaka", komentirao je.
Upitan treba li se suce više kontrolirati i sankcionirati te stižu li prijave Vijeću, Milković kaže da se prema zakonu suci svaki mjesec kontroliraju. "Ako nemaju godišnju napravljenu normu, predsjednik suda je dužan protiv njih pokrenuti postupak pred DSV-om. Što se tiče ponašanja, velika većina sudaca se ponaša korektno i ne znači da po par ispada ne možemo sve suce osumnjičiti. U tom smislu mislim da ne treba imati strože kontrole", rekao je Milković za RTL Danas.