SUĐENJE LUKAJIĆU /

Svjedočenje bivšeg zatočenika: 'Na Manjači sam izgubio 48 kila, zbog manjka hrane jeli smo travu'

Image
Foto: Marko Lukunić/Pixsell

Svjedok je kazao kako je za Lukajićevo ime čuo po izlasku iz Manjače

18.2.2019.
15:46
Marko Lukunić/Pixsell
VOYO logo

Svjedočenjem bivšeg zatočenika logora Manjača Franje M., koji je izjavio kako ga optuženik tijekom ispitivanja nije tukao te Božidara Kneževića iz Instituta za nestale osobe iz BiH, u ponedjeljak je na Županijskom sudu nastavljeno suđenje Dani Lukajiću, bivšem obavještajnom časniku Vojske Republike Srpske kojeg optužnica tereti za zlostavljanje zarobljenika.

VEZANE VIJESTI

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Franjo M. Ispričao je kako je kao zarobljeni pripadnik HVO-a u logoru Manjača proveo šest mjeseci do njenog zatvaranja te da je prije i poslije Manjače bio zatočenikom još šest srpskih logora.

"Lukajića sam prvi put vidio u prostoriji za ispitivanje u Manjači. Kod njega sam bio na ispitivanje četiri puta te me za razliku od svojih podređenih nije tukao niti maltretirao. Tijekom ispitivanja kod Lukajića njegovi zaštitari su me dvaput udarili penderekom", kazao je Franjo M. dodajući da je čitavo vrijeme ispitivanja morao držati glavu uperenu u pod.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Svjedok je kazao kako je za Lukajićevo ime čuo po izlasku iz Manjače te da se ne može sjetiti je li mu se Lukajić predstavio prije ispitivanja.

Na Manjači izgubio 48 kilograma

Govoreći o premlaćivanjima u Manjači, svjedok je izjavio da su ga jednom prilikom s kabelom premlatili čuvari koje je znao pod nadimcima Špaga i Zoka te da su to maltretiranje s udaljenosti od desetak metara promatrali i ispitivači. Opisujući uvjete u logoru svjedok je kazao da je tijekom boravka u Manjači izgubio 48 kilograma te kako su zbog manjka hrane bili primorani jesti travu pored zahoda.

Božidar Knežević iz sarajevskog Instituta za nestale osobe svjedočio je na okolnost svojeg susreta s D. V., nekadašnjim zatočenikom Manjače koji je tijekom postupka svjedočio o torturama u Manjači i koji je kasnije  istraživao sudbinu svojih suboraca.

Knežević je kazao da je s D. V. stupio u kontakt preko svoje poznanice Dušanke Đurić iz Bosanskog Broda s kojom je ranije radio, a za koju je bivši logoraš naveo da ga je prepoznala kada se on raspitivao za događaje u Manjači.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Nazvao sam ga te mi je rekao kako traži lokalitete pogibije svojih četvorice suboraca iz HOS-a te da je zaštićeni svjedok i kako ga je njemačko veleposlanstvo pozvalo na razgovor radi informacija o njemačkim državljanima koji su ratovali u BiH. Rekao mi je kako traga za zajedničkom grobnicom u koju su navodno zakopani 32  pripadnika HVO-a, što mi je bilo sumnjivo jer prema dokumentaciji takav lokalitet ne postoji. Kada samu mu rekao da taj lokalitet nije zaveden u dokumentaciji, kazao mi je da se radilo o vikend ratnicima koji su dolazili iz Hrvatske i Mađarske".

Problemi s Azrom Bašić

Svjedok je dodao kako mu je D. V. tijekom jednog od susreta kazao da poznaje Azru Bašić, pripadnicu HVO-a osuđenu za ratne zločine te da je ona odgovorna za ubojstva viđenijih Srba iz Dervente, ali i da su s njom i njenom postrojbom "imali puno problema".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Knežević je nadodao da nikad nije tražio od D. V. da zataji njegov identitet, ali i kako mu je rekao da otprije poznaje Lukajića te da je optuženika nazvao i rekao mu da je obavio razgovor s bivšim HOS-ovcem i zatočenikom logora.

"Ne mogu se sjetiti je li mi D. V. pokazao Lukajićevu fotografiju niti mi je itko rekao što i kako moram svjedočiti", zaključio je Knežević.

Lukajić je optužen da je od sredine lipnja do 16. rujna 1992. tijekom oružanog sukoba na području Bosne i Hercegovine, u logoru ratnih zarobljenika Manjača prilikom ispitivanja dvojice zarobljenih pripadnika HVO-a i trojice zarobljenih pripadnika HOS-a, u više navrata unaprijed zapovjedio podređenim pripadnicima vojske Republike Srpske da za vrijeme ispitivanja ili nakon njega tjelesno zlostavljaju, tuku i ozljeđuju zarobljenike.

Njemu podređeni pripadnici vojske Republike Srpske su, po okrivljenikovim prethodno izdanim zapovijedima, od sredine lipnja pa do kraja srpnja 1992. prilikom ispitivanja u njegovoj prisutnosti, u više navrata palicama pretukli dvojicu pripadnika HVO-a te u razdoblju od 8. do 16. rujna 1992. rukama, nogama i palicama pretukli dvojicu pripadnika HOS-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dodikovo upozorenje

Trećeg pripadnika HOS-a su okrivljeniku podređeni pripadnici vojske Republike Srpske po njegovim zapovijedima u više navrata udarali rukama, nogama, palicama i drugim predmetima po čitavom tijelu i spolovilu te mu gurali palicu u anus.

Lukajića se tereti i da je osobno, prilikom ispitivanja trećeg pripadnika HOS-a, udarao drškom pištolja po glavi, metalnom stolicom po leđima te mu čupao nokte, a jednom prilikom udarao čekićem po šaci desne ruke dok su mu pripadnici vojske Republike Srpske držali ruku govoreći da to radi kako ovaj više nikad ne bi mogao na nekoga pucati.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Uhićen je 30. lipnja prilikom ulaska u Hrvatsku s grupom koja je išla na komemoraciju fašističkim žrtvama u Jadovnom. Nakon policijskog kriminalističkog istraživanja ispitalo ga je i državno odvjetništvo, nakon čega mu je određen istražni zatvor.

Zbog Lukajićevog uhićenja, početkom srpnja ove godine reagirao je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik koji je zaprijetio kako bi Hrvati u Bosni i Hercegovini mogli snositi posljedice zbog činjenice da je hrvatska policija uhitila bivšeg časnika vojske bosanskih Srba.

djevojke sunca
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo