Sutkinja Jasenka Kovačić ispitala je 34-godišnjeg Riječanina koji je prije dvije godine nekoliko dana boravio u ćeliji s Kulišekom, upravo u vrijeme kada se ubojica navodno povjerio svojim tadašnjim 'cimerima' da će na suđenju "igrati na kartu neuračunljivosti", piše Novi list.
Nije mnogo komunicirao s drugim zatvorenicima
"Da, prije dvije godine bio sam u istoj ćeliji s optuženim za ubojstvo, dok nije prebačen u Zagreb, u Bolnicu za osobe lišene slobode. No, bio je kratko s nama, tek dan i pol-dva. Kada je pritvoren, doveden je u našu sobu, bilo je u njoj još nekoliko momaka osim mene. Jedan od momaka u ćeliji znao se družiti s Kulišekom, sjedili su, pušili i pričali nešto o karateu. Vidjeli smo na televiziji i pročitali u novinama zbog čega je završio u zatvoru, a i sam je rekao da je osumnjičen za ubojstvo", kazao je svjedok, također pritvorenik, dodavši da Kulišek većinom nije bio raspoložen za razgovor.
Kazao je kako ne vjeruje da je itko od drugih zatvorenika s Kulišekom mnogo komunicirao.
"Možda sam s njime bio u jednoj zajedničkoj šetnji", kazao je svjedok koji na pitanje sutkinje je li Kulišekovo ponašanje "nekako odudaralo" rekao da se ne može sjetiti je li s njim nešto pričao.
Cimeru rekao da se osvetio djevojci koja ga je ostavila
Rekao je i da ne zna čovjeka s nadimkom Kec, kojeg je spomenuo drugi svjedok, 43-godišnji Bjelovarac. Taj je Bjelovarac u svome iskazu teško teretio Kulišeka rekavši da je njemu i spomenutom Kecu govorio što ga je motiviralo na zločin, te da će odglumiti loše psihičko stanje kako bi bolje prošao na sudu.
"Dok je bio s nama govorio je da će igrati na kartu neuračunljivosti, da mu neće moći ništa, da je, usto što je mlad, dosad neosuđivan. Kulišek to nije rekao samo meni, nego i momcima u šetnji u zatvoru, posebice jednom dečku, nadimka Kec, koji mu je davao cigarete, a nije bio u našoj sobi", kazao je u rujnu svjedočeći na sudu spomenuti Bjelovarac.
On je tada ispričao kako mu se Kulišek jednom, uz kavu i cigarete, povjerio da je imao razmirica s bivšom djevojkom, da je otišla s mladićem s kojim nije bio u dobrim odnosima, te da je sve kulminiralo oko dugovanja za drogu, pa se odlučio osvetiti.
Odvjetnici dovode u pitanje psihijatrijsko vještačenje
Kulišekovi branitelji, odvjetnici Ljubo Pavasović Visković i Goran Marjanović, ustraju na prijedlogu za dopunskim psihijatrijskim vještačenjem Kulišeka. Smatraju da su iskazi jednog svjedoka i liječnice zagrebačke Bolnice za osobe lišene slobode na prethodnoj raspravi osnažili stajalište obrane, te da dovode u pitanje nalaza nadvještačenja, trećeg psihijatrijskog vještačenja, po kojem je Kulišek u vrijeme zločina bio ubrojiv.
Novi list piše kako rasvjetljavanje pitanja je li Kulišek bio ubrojiv ili ne traje još od istrage i vrlo je bitno za sudski epilog slučaja, jer mu, po sadašnjem stanju stvari, prijeti dugotrajni zatvor ako ga sud proglasi krivim. U slučaju da se zaključi kako je zločin počinio u neubrojivom stanju, za što pledira obrana, nema kazne u smislu zatvorske, već mu slijedi smještaj u psihijatrijsku ustanovu, s mogućnošću da u nekom budućem razdoblju, ako mu se psihičko stanje popravi, i izađe.