Zločin koji je potresao javnost / Sud u Strasbourgu odbio je zahtjev 'Zadarskog Psiha': Prvo se mora obratiti hrvatskim sudovima

Image
Foto: Dino Stanin/Pixell

Zahtjev je nedopušten. Ponovili su da ne mogu odlučivati o činjenicama i prigovorima koji nisu razmotreni u Hrvatskoj

21.11.2019.
17:14
Dino Stanin/Pixell
VOYO logo

Europski sud za ljudska prava (ESLJP) u četvrtak je proglasio nedopuštenim zahtjev podnositelja koji je tvrdio da policija nije poduzela sve kako bi spriječila da sin, u stanju psihičkog rastrojstva, ubije svoju majku i baku.

Sud u Strasbourgu zaključio je da podnositelj nije poštovao načelo supsidijariteta konvencijske zaštite, odnosno da svoje prigovore prije obraćanja ESLJP-u nije iznio domaćim tijelima, s obzirom na to da je pokrenuo i parnični postupak za naknadu štete ističući da su mu državna tijela prouzročila štetu nesprječavanjem kobnog događaja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iako je taj postupak još uvijek pred hrvatskim sudom, podnositeljeva odvjetnica Lidija Horvat tvrdi da je riječ o presedanu jer ESLJP svoje odluke uglavnom ne uvjetuje okončanjem građanskog spora za naknadu štete, kao što se dogodilo u ovom slučaju.

Odlučujući o ovom predmetu, Europski sud je ustvrdio da domaći postupak još traje te da je u tom postupku, u principu, podnositelj iznio iste prigovore kao i pred sudom u Strasbourgu, izvijestio je Ured hrvatske predstavnice pred ESLJP-om.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

ESLJP je ponovio da ne može odlučivati o činjenicama i prigovorima koje prethodno nisu razmotrili hrvatski sudovi te je stoga zahtjev odbio kao nedopušten.

Podnositeljev prigovor da u Hrvatskoj nije imao učinkovito domaće pravno sredstvo za zaštitu svojih prava, ESLJP je ocijenio "očigledno neosnovanim imajući u vidu da je podnositelj pokrenuo i kazneni postupak protiv policijskih djelatnika". 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Još ima na raspolaganju domaće pravno sredstvo

Slijedom navedenog, Europski sud je zaključio kako je podnositelj imao i još ima na raspolaganju učinkovito domaće pravno sredstvo te da će domaća tijela donijeti svoje odluke u tekućim postupcima i odlučiti o podnositeljevim prigovorima.

Tek nakon što te odluke budu donesene i pravni put iscrpljen, podnositelj se može obratiti Europskom sudu svojim zahtjevom, izvijestio je Ured hrvatske predstavnice pred sudom u Strasbourgu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Odvjetnica Horvat, s druge strane, tvrdi da država ima pozitivnu obvezu zaštite svojih građana, što se u ovom slučaju nije dogodilo.

Podsjeća da je podnositelj prije brutalnog zločina koji je potresao javnost policiju upozorio na loše stanje svog sina koji je konzumirao droge i nasilno postupao prema ukućanima. No, policija koja je na njegov poziv došla do obiteljske kuće dan prije zločina navodno nije željela intervenirati, a dan poslije je u kući pronašao mrtva tijela svoje majke i supruge.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Da je policija postupila u skladu sa svojim ovlastima, utvrdili bi da je sin shizofrena osoba, izdvojili bi ga iz obitelji i ubojstva se vjerojatno ne bi dogodila", kazala je Horvat.

Obiteljski zločin koji je potresao javnost dogodio se potkraj ožujka 2013. u zadarskom naselju Bokanjac. Tada 20-godišnji Lovre Mesnić navodno je satima zlostavljao i tukao te noževima, sjekirama, pilom i brusilicom ozljeđivao majku Renu (55) te nepokretnu baku Jolandu (78). Na kraju je majci odrubio glavu, a baku cijelu izrezao. Na tijelima se navodno nastavio iživljavati i nakon ubojstva, a na kraju je sprejem preko zidao napisao "pakao".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nakon presude Lovre Mesnić smješten je u psihijatrijsku ustanovu.

Fnc 16
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo