ODUZETA POSLOVNA SPOSOBNOST /

Sud odobrio sterilizaciju žene kojoj je već osmero djece oduzeto, a sada čeka deveto: 'Blaže mjere nemaju rezultat'

Image

Žena kojoj je oduzeta poslovna sposobnost zbog duševne zaostalosti je u izvanbračnoj zajednici s jednim partnerom rodila sedmero djece. Ta veza je u više navrata prekidana jer je partner odlazio u zatvor na odsluženje kazni. U tom periodu žena je održavala vezu s drugim čovjekom te je i iz te veze rodila dijete. Sada je trudna s trećim muškarcem.

9.7.2023.
17:17
VOYO logo

Tročlano vijeće jednog županijskog suda u izvanparničnom postupku koji je protiv 38-godišnjakinje inicirala njezina skrbnica, odlučilo je sterilizirati ženu  radi zaštite njezinog zdravlja.  Ginekolozi vještaci zaključili su da je trudnoća za ženu visokorizična te da je u ovom slučaju opravdano i nužno podvezivanje.

Žena će ovih dana roditi svoje deveto dijete. Dosadašnjih osmero, u dobi od pet do 17 godina, institucije su joj već oduzele, piše Jutarnji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Riječ je o ženi djelomično lišenoj poslovne sposobnosti zbog trajnog stanja duševne zaostalosti na razini lakše do umjerene mentalne retardacije uz znakove poremećaja u ponašanju. Četvero njezine djece već je posvojeno. Ostala su u Dječjem domu u Nazorovoj te čekaju posvojenje ili udomljenje. A o dobrobiti bebe koja će stići na svijet tek će se odlučiti.

Visokorizična trudnoća

Posljednja u nizu trudnoća je, smatraju liječnici, visokorizična pa je stoga 38-godišnjakinja prije dva mjeseca, u svibnju, u Hrvatskom zavodu za socijalni rad dala suglasnost da se provede postupak sterilizacije jer se boji za svoje zdravlje i za svoj život te je pristala da sve sudske korake u njezino ime obavi njena skrbnica.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
KAO DA SU SESTRE /

Mnogi su ostali zbunjeni kada su ih vidjeli: Djevojka i majka novog stanovnika Splita nevjerojatno su slične

Image
KAO DA SU SESTRE /

Mnogi su ostali zbunjeni kada su ih vidjeli: Djevojka i majka novog stanovnika Splita nevjerojatno su slične

Sudski vještak ginekolog analizirao je sve dosadašnje porode 38-godišnjakinje i zaključio da je trenutna trudnoća visokorizična te da je u ovom slučaju opravdano i nužno podvezivanje. Svoje mišljenje objasnio je i 38-godišnjakinji nakon čega je stekao dojam da se ona sa sterilizacijom slaže. Iako postoji opcija da se spiralom spriječi začeće, vještak je podsjetio da je ona spiralu već koristila i potom zatražila vađenje pa je ostala trudna. Vještak je ujedno analizirao i njezinu socijalnu anamnezu. Žena je u izvanbračnoj zajednici s jednim partnerom rodila sedmero djece. Ta veza je u više navrata prekidana jer je partner odlazio u zatvor na odsluženje kazni. U tom periodu žena je održavala vezu s drugim čovjekom te je i iz te veze rodila dijete. Sada je trudna s trećim muškarcem.

Jedino sud može odrediti prisilnu sterilizaciju

Sud je zauzeo stav da, s obzirom na njezinu dob, mogućnost novih trudnoća postoji, a da blaže mjere u njezinu slučaju nemaju rezultata te joj se zdravlje ne može zaštititi na drugi način nego podvezivanjem jajovoda.

Prilikom donošenja odluke o sterilizaciji sudsko vijeće podsjeća da Ustav RH svakome jamči poštovanje i pravnu zaštitu njegova osobnog i obiteljskog života. A pravo na poštovanje privatnog i obiteljskog života priznato je i člankom 8. Konvencije o zaštiti ljudskih prava i temeljnih sloboda.

"Pravo svakog čovjeka da slobodno odlučuje o rađanju djece zaštićeno je u okviru prava svakoga na privatni i obiteljski život. Prema čl. 8. st. 2. Konvencije javna vlast se neće miješati u ostvarivanje tog prava osim u skladu sa zakonom i ako je u demokratskom društvu nužno radi interesa državne sigurnosti (...) i zaštite zdravlja ili morala... Pravo čovjeka da slobodno odlučuje o rađanju djece može se ograničiti samo radi zaštite zdravlja. Sprečavanje neželjenog začeća može biti privremeno (kontracepcija) ili trajno (sterilizacija). Sterilizirati se može osoba koja je navršila 35 godina, a bez obzira na godine sterilizirati se može i žena čiji bi život bio ugrožen trudnoćom ili rađanjem. Također, bez obzira na godine sterilizirati se može i osoba za koju se na temelju saznanja medicinske znanosti utvrdi da bi se dijete rodilo s teškim prirođenim tjelesnim ili duševnim smetnjama" navodi sud u odluci. Pritom podsjeća i na odredbe trenutno važećeg Obiteljskog zakona kojom je propisano da samo sud može u izvanparničnom postupku donijeti rješenje o sterilizaciji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
sjene prošlosti
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo