Zbog smrti šestogodišnje djevojčice Madine, stradale prije mjesec dana na granici Hrvatske i Srbije, njezina obitelj u utorak je putem odvjetnice podnijela kaznenu prijavu protiv nepoznatih policijskih službenika MUP-a tereteći ih za četiri kaznena djela, uključujući i prouzročenje smrti iz nehaja.
Osim za smrt djevojčice, obitelj nepoznate počinitelje tereti za zlouporabu položaja i ovlasti, povredu djetetovih prava i nanošenje teške duševne boli i patnje zbog njihova društvenog položaja, s obzirom da pripadaju ranjivoj izbjegličkoj populaciji, rekla je opunomoćena odvjetnica SanjaBezbradicaJelavić na konferenciji za novinare civilnih udruga ispred zgrade Državnog odvjetništva.
Policija ih uputila u Srbiju?
Odvjetnica tvrdi da je majku sa šestoro djece zatekla policija na hrvatskom teritoriju i da je tada zatražila azil, ali su policajci odbili postupiti po pozitivnim propisima nacionalnih zakona i direktivama EU-a te su obitelj po noći uputili da se smjerom pruge vrati na teritorij Srbije.
Prijavljene osobe, kazala je odvjetnica, nisu postupile humano jer su odbile molbe majke da joj se dopusti da s djecom u dobi od 2, 3, 4, 6, 8 i dvoje od 15 godina prenoći do jutra jer su djeca umorna i pothlađena, uslijed čega je nastupila smrtna posljedica. Bezbradica Jelavić potvrdila je točnost izjave majke da su pripadnice hrvatske granične policije nakon stradavanja djevojčice prevezli cijelu obitelji i predali je policiji u Srbiji, iako je obitelj zatražila azil u Hrvatskoj.
19.12.2017., Zagreb - Centar za mirovne studije povodom podnosenja kaznene prijave protiv nepoznatih pocinitelja MUPa zbog smrti djevojcice Madine na srpsko- hrvatskoj granici. Sanja Bezbradica Jelavic, Gordan Bosanac, Tajana Tadic. Photo: Matija Habljak/PIXSELL
Postoji li u Hrvatskoj institucija azila
TajanaTadić iz udruge Are You Syrious rekla je da su u tri ovogodišnja izvještaja prikazali načine na koje se sve izbjeglicama sustavno uskraćuje pristup sustavu međunarodne zaštite na teritoriju Hrvatske, tako da neki ljudi misle da u Hrvatskoj više ne postoji institucija azila. Iznijela je podatak po kojem je UNHCR Srbije ove godine zabilježio 3000 slučajeva nezakonitih protjerivanja iz Hrvatske. "Često se tu radi o nasilju i može se pronaći podatak da policija izbjeglicama govori da prate tračnice do Šida, kad ih vraćaju u Srbiju“, rekla je Tadić.
Kaže kako do udruge Are You Syrious i dalje stižu svjedočanstva o nastavku protjerivanja i nakon Madinine smrti. GordanBosanac iz Centra za mirovne studije rekao je kako već 30 dana čekaju da MUP pruži jače dokaze o svojoj priči o tragičnom slučaju. "Ako se sjetimo primarne priče, oni su tvrdili da su putem termovizijskih kamera uočili obitelj na teritoriji Srbije, gdje se dogodila nesreća, i da obitelj nije bila na teritoriju Hrvatske", rekao je Bosanac pozvavši MUP da objavi snimke i razriješi nejasnoće oko tog događaja.
No, problem je puno dublji jer više od godinu dana ne postoji građanski nadzor nad policijom, s obzirom da saborski Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost nije izabrao članove za neovisni nadzor nad tajnim službama.