U ovom slučaju sporazumom je Žužić trebao biti proglašen krivim što je županici dao sto tisuća eura mita u zamjenu za prednost njegove tvrtke pri kupnji Cesti Sisak.
Nakon što je sudac Turudić odbio prihvatiti sporazum kojim bi Žužić bio kažnjen uvjetno s godinom dana zatvora i rokom kušnje od četiri godine, te odlučio iz sudskog spisa automatski izbaciti i njegovo priznanje krivnje kojim optužuje i sebe i bivšu županicu, USKOK je najavio da će zatražiti njegovo izuzeće iz ovog sudskog procesa.
Suđenje još nije počelo
Izuzeće mu je traženo i kada je odbio prvi sporazum Žužića i USKOK-a, kojim je poduzetnik dobio rok kušnje od tri godine. Tada ga je iz postupka želio izuzeti Žužićev odvjetnikDavorin Budin. No, izuzeće je odbijeno uz obrazloženje da sudac Turudić nije učinio ništa što bi dovelo u pitanje njegovu nepristranost. Ipak, sudski postupak do sada nije započeo, te je sada ponovno odgođen, a optužnica protiv Marine Lovrić Merzel i suoptuženih u ovoj aferi potvrđena je još u studenom prošle godine.
Je li se sudac Turudić na neki način zainatio u slučaju Željka Žužića? Iz njegovih riječi da "suci nisu samo javni bilježnici" može se pročitati njegov stav općenito prema sklapanju nagodbi okrivljenika s državnim odvjetništvom.
Naime, evidentno je kako Turudić smatra da suci ne trebaju automatski stavljati svoj potpis na sporazume što se nađu pred njima, već moraju iskoristiti svoje zakonsko pravo da ih provjere. U tu provjeru spadala bi i visina kazne. Da je to stav suca Turudića može se naslutiti i iz poteza USKOK-a koji je nakon njegovog prvog odbijanja sporazuma produžio Žužiću rok kušnje s tri na četiri godine, u kojem periodu ne bi smio ponoviti kazneno djelo ukoliko ne želi na godinu dana završiti u zatvoru.
'Guljenje krumpira' preblaga kazna
S obzirom na već ranije oštre kritike u javnosti blagih kazni 'krupnim ribama', poput famoznog guljenja krumpira što ga je kao rad za opće dobro dobio bivši ministar , Turudić, čini se, želi mijenjati praksu i iskoristiti svoje sudačke ovlasti.
U tome je, ne sasvim iznenađujuće, podršku dobio i od branitelja Marine Lovrić Merzel, odvjetnika Čede Prodanovića koji je u utorak izjavio kako je dobro što "sud konačno ne prihvaća sve što im USKOK servira".
"Očito je da si je sud zadržao pravo da ocjeni bi li ovakav sporazum ostvario svrhu specijalne i generalne prevencije što je smisao svake kazne. Nakon što je prvi sporazum odbijen, državno odvjetništvo samo je neznatno korigiralo novu nagodbu i na taj način zapravo zatražilo od suda da promjeni svoj stav. No i toj praksi će doći kraj", ocijenio je odvjetnik Prodanović.
I blaga kazna u sporazumu je zakonita
Međutim, kako je na prošlotjednom savjetovanju o novostima u hrvatskoj kazneno-pravnoj praksi što je održano u Opatiji, u svom izlaganju upravo o sporazumima okrivljenika s državnim odvjetništvom naveo sudac Vrhovnog suda RH Damir Kos, sudovi ne bi trebali propitivati visinu kazne postignute nagodbom, ukoliko je ona u zakonskim okvirima.
U konkretnom, Žužićevom slučaju, Kazneni zakon predviđa jednu do 12 godina zatvora. No, ta kazna se može ublažiti i do tri mjeseca zatvora, te, ukoliko je niža od godinu dana pretvoriti i u uvjetnu. Propisuje to odredba o sklapanju sporazuma između okrivljenika i državnog odvjetništva, na koju je ukazao i sudac Kos.