Katastrofalnu MUP-ovu statistiku spašava podatak da je policija od devet ovogodišnjih razbojstava u bankama razriješila njih pet, a pohvalili su se uhićenjem i počinitelja iz četiri slučaja prijašnjih godina. Zašto su pak učestali napadi na novčarske ustanove, i to one koje bi trebale biti najzaštićenije, jer u pravilu imaju i videonadzor i fizičku zaštitu pitanja su kojima bi se osim policije trebali pozabaviti i stručnjaci za sigurnost. Neki od njih tumače da je problem u manjkavu Zakonu o minimalnim mjerama zaštite u poslovanju gotovim novcem, koji je donesen 2005., i to poslije krvave pljačke poslovnice Fine u Zvonimirovoj, kada su ubijena dva zaštitara Sokola Marića.
''Osobno smatram da taj zakon treba pooštriti, no za to očito nema volje. Banke bi trebale uložiti dodatan novac u bolje osiguranje, a to ne žele. S druge strane, očito je da se u MUP-u, koji bi trebao biti predlagatelj tog zakona, ne žele zamjeriti bankarskome lobiju. I tako sve ostaje nepromijenjeno i vrti se u začaranom krugu'', kaže Željko Cvrtila, magistar kriminalistike, nekadašnji načelnik kriminalističke policije u MUP-u, a sada savjetnik za sigurnost.
Pričinjena šteta od 205,6 milijuna kuna
Cvrtila upozorava da Zakon o minimalnim mjerama zaštite u poslovanju gotovim novcem propisuje da se novčarske ustanove štite protuprovalnim sustavom s centraliziranom dojavom i nadzorom alarma, protuprepadnim sustavom, neprekidnim videonadzorom s mogućnošću pohranjivanja snimljenih videozapisa te tjelesnom zaštitom.
Razbojstva su očito vrlo unosan posao, jer statistike MUP-a kažu da je u razbojstvima počinjenim od 2001. do 2010. pričinjena ukupna šteta od 205,6 milijuna kuna. Ta se brojka odnosi na sva razbojstva – i ona počinjena u novčarskim ustanovama i ona u privatnim objektima ili prepadima na otvorenom.
Policija inače tvrdi da broj razbojstava iz godine u godinu opada te da su brojke između 1100 i 1400 u godini. No u prva tri mjeseca ove godine već je počinjeno 346 razbojstava pa ne treba sumnjati da će i ove godine broj razbojstava ostati u godišnjem policijskom statističkom prosjeku, piše Večernji list.
Vezani članci:
arti-201104280048006 arti-201104270284006 arti-201104280630006