Kako smo već pisali, na školskom maskenbalu u osječkoj Elektrotehničkoj i prometnoj školi učenici jednog razreda maskirali su se u pripadnike ozloglašenog Ku Klux Klana.
Jedan od učenika bio je maskiran u 'crnca' nad kojim su momčine prekrivene bijelim plahtama iskazivali nasilje i netrpeljivost prema drugoj rasi.
Igrokaz su gledali i profesori.
I dok učenici tvrde da je upravo ta grupa pobijedila, ravnatelj škole Ladislav Lukavec, pak, kaže da su spriječili da maska s tom tematikom bude dobitna.
Cilj tog igrokaza je bio, prema njegovim riječima, pokazati borbu protiv rasne diskriminacije.
Ali, nama, pobogu, nije jasno zašto morbidni igrokaz nije prekinut i kako je uopće moguće da ga je odobrilo posebno školsko povjerenstvo?
Možda zato što su mislili da 'lešinari' od novinara neće doznati za maskenbal s plemenitom porukom.
Bilo bi zanimljivo vidjeti što bi ravnatelj mislio o predstavi da su učenici glumili sami sebe i da su se u igrokazu iživljavali na kolegi koji je bio maskiran u ravnatelja Lukavca.
Čisto sumnjamo i da bi onaj profesor koji se uključio u igrokaz, pa pružio 'crncu' nogu da mu obriše cipelu to isto učinio da je maska predstavljala ravnatelja.
Pa ako pedagozi na takav način pokazuju borbu protiv rasne diskriminacije, nije čudo da se u mladima budi netrpeljivost prema drugim vjerama, nacijama, kulturama...
Mediji su, nažalost, puni nasilja među mladima, kako na ulicama tako i u školskim klupama.
Dovoljan razlog da bi se nekoga u najmanju ruku dovelo do teških tjelesnih ozljeda je da grupa jedne subkulture naleti na pripadnika druge.
Djeca pojedine kolege mrze jer se ne oblače kao oni, jer im roditelji nisu materijalno situirani kao njihovi, jer imaju svoje mišljenje i stav koji nisu izgradili kao pripadnici određene grupe ili mase nego kao individue.
Sve su im to, nažalost, dovoljni razlozi da nekoga drže 'na nišanu' i zadaju mu traume koje će nositi cijeli život.
Ovakvi igrokazi, profesore Lukavec, zasigurno neće doprinijeti miroljubivosti.
S obzirom da je borba protiv nasilja uvijek hvalevrijedna, za pretpostaviti je da će ravnatelj nastaviti podržavati 'humanitarni rad'.
Nemojte, ipak, pustiti svojoj 'kreativnosti' previše slobode, ne želimo sljedeće godine u igrokazu protiv diskriminacije vidjeti zlostavljanje učenika maskiranog, primjerice, u Roma, homoseksualca, pankera...
A tko zna, možda sljedeće godine princ Fašnik bude izrađen upravo na sliku i priliku ravnatelja Lukavca, a tematika igrokaza bude borba protiv 'igrokaza borbe protiv rasne diskriminacije u osječkoj Elektrotehničkoj i prometnoj školi'.
Prethodni članak:
arti-201002170659006