PROCURIO TAJNI NALAZ INSPEKCIJE O SMRTI DJEČAKA: /

Što je točno krenulo krivo i tko je odgovoran?

Image
Foto: Pixsell

Nadzor Hrvatske liječničke komore i inspekcija Ministarstva zdravstva pokušali su utvrditi što je krenulo krivo u liječenju da je dječak iz Metkovića prije mjesec dana umro,

11.1.2019.
21:13
Pixsell
VOYO logo

Nakon smrti dječaka iz Metkovića do koje je došlo prije mjesec dana inspekcija Ministarstva zdravstva i povjerenstvo za stručni nadzor Hrvatske liječničke komore pokušali su utvrditi što je krenulo krivo u liječenju i izazvalo tragediju. I dok su utvrđeni propusti tri liječnice, dvije iz Hitne pomoći i jedne pedijatrice, detalji slučaja i dalje su nepoznati.

Kako piše Jutarnji list, Hrvatska liječnička komora među odgovornima za propuste u liječenju tereti i pedijatricu dr. KsenijuKaleb. Ona je prva prepoznala teško stanje dječaka te potrebu da ga se hospitalizira te je javno rekla da je teška bolest trebala biti ranije prepoznata. No, njezin odvjetnik tvrdi da nalaz HLK “nije objektivan i nepristran”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema neslužbenim informacijama u izvješću HLK-a utvrđeno je da je postupanje u zadnjih pet dana dječakova života bilo ključno te da su tada tri liječnice napravile stručni propust.

Pregleda li su ga svi liječnici kod kojih je dolazio

Dječaka su, navodno, pregledali svi liječnici kod kojih je dolazio. Time je utvrđeno da nije istina da pregleda nije bilo. Njegova bolest počela je u petak, 7. prosinca, kad ga je majka otpratila do pedijatrice.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Liječnica mu je poslušala pluća, ali nije imao povišenu temperaturu i bio je “dobrog općeg stanja”. Pedijatrica je, navodno, pregled učinila prema pravilima struke jer mu je pregledala i grlo, opipala trbuh, piše Jutarnji list.

Image
VELIKA TRAGEDIJA U METKOVIĆU: /

Dječaka (9) više puta slali kući s Hitne, na kraju je umro

Image
VELIKA TRAGEDIJA U METKOVIĆU: /

Dječaka (9) više puta slali kući s Hitne, na kraju je umro

Liječnica propisala Sumamed

Ona je utvrdila crvenilo u grlu te da je izdisaj malo produžen. Budući da je dječak već ranije imao bronhitis, liječnica je rekla majci da ga dovedu opet u subotu na pregled te mu propisala Sumamed ako se povisi temperatura i pogorša stanje, budući da je bio alergičan na penicilin.

Međutim, upravo je Sumamed bio jedan od razloga zašto je bolest brzo napredovala, jer je dokazano da je bio otporan na Sumamed.

Zbog teških simptoma odveden na Hitnu

Prema izvješću, dječak u subotu nije došao liječniku. Budući da je dobio visoku temperaturu, imao mučninu i povraćao, došao je u nedjelju u 10 sati ujutro na Hitnu. HLK tvrdi u izvješću da je ta liječnica “sve odradila prema pravilima struke”, što znači da ga je pregledala u cijelosti, izmjerila tlak, puls, zasićenost kisikom itd.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

S obzirom da je grlo i dalje bilo crveno, ali bez gnojnih čepića, zaključeno je da nije u pitanju nije bila gnojna angina. Prema liječničkim nalazima dječak je i dalje bio “dobrog općeg stanja”, pa je liječnica rekla roditeljima da nastave s terapijom Sumamedom “uz obilnu hidraciju”.

Kako ne bi dehidrirao, dječaku je dodatno propisan rehidromix, te je liječnica napomenula da u slučaju pogoršnja opet dođu na Hitnu ili u ponedjeljak kod pedijatra.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

HLK za tu liječnicu nije utvrdio stručni propust.

Stanje dječaka se pogoršalo u noći

Međutim, u noći s nedjelje na ponedjeljak, otac je ponovno došao s dječakom na Hitnu oko dva ujutro, kada je u smjeni bila druga liječnica. Razlog tome je što je dječaka zaboljelo u desnom prsištu.

Liječnica mu je poslušala pluća, pregledala grlo i zasićenost kisikom. Budući da je dječak rekao da ga više ništa ne boli, rekla je ocu da ga u ponedjeljak dovede pedijatru na pregled.

Liječnički propust

Prema HLK-u ta liječnica ipak je učinila stručni propust jer nije obavila "cjeloviti klinički pregled", što znači da mu nije izmjerila krvni tlak, puls itd. Osim toga, smatraju i da je trebala veću pažnju posvetiti boli u prsima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Budući da je zasićenost kisikom bila 97 posto, a dijete normalno disalo, zaključak je također da nije bilo nedvojbenih simptoma upale pluća.

U ponedjeljak ujutro se dogodila kulminacija. Otac se s dječakom javio u pedijatrijsku ordinaciju, no s obzirom na gužvu medicinska sestra je rekla da moraju pričekati. HLK je mišljenja da medicinska sestra očito nije prepoznala težinu bolesti, a liječnik koji nije primio dječaka ne može biti dogovoran “jer nije ni znao što se zbiva u čekaonici”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Otac tada odlazi s dječakom na Hitnu, no oni ga šalju nazad pedijatru.

Uspostavila točnu dijagnozu, ali nije započela s liječenjem

Prima ga dr. Ksenija Kaleb koja je “savjesno prema pravilima medicinske struke pregledava dječaka i postavlja radnu dijagnozu desnostrane upale pluća, sepse i septičnog šoka”. Drugim riječima, utvrdila je životnu ugroženost djeteta.

Dječaku nije mogla izmjeriti zasićenost kisikom, tlak, a puls je bio slab, pa ga s ocem vodi na Hitnu te ostavlja dežurnoj liječnici.

Usprkos točno postavljenoj dijagnozi i hitnoj odluci da se dijete mora odvesti u bolnicu, povjerenstvo smatra da je po pravilima struke trebala odmah započeti liječenje, što znači da mu je trebala dati kisik, započeti liječenje s drugim antibiotikom te ga staviti na infuziju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nije imala kisik i ampule antibiotika?

Liječnica je tvrdila da nije imala kisik i ampule antibiotika. Također je smatrala da će venski put brže otvoriti liječnica na Hitnoj koja je u istoj zgradi.

Također, u izvješću se procjenjuje se i da je liječnica u pripremi za prijevoz helikopterom, koji je dječaka prevezao u Split, učinila propust jer nije dobio dovoljno kisika i infuzije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ravnatelj Doma zdravlja Metković, Mihovil Štimac, rekao je da se sa izvješćem Hrvatske liječničke komore duboko ne slaže te da će pružiti potporu i stati iza svojih liječnika.

Trenutno se još uvijek ne zna hoće li protiv tri liječnice biti pokrenut disciplinski postupak. O tome će tijela Hrvatske liječničke komore odlučivati za desetak dana, piše Jutarnji list.

FNC 20 PROPUŠTENE
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo