PROCES PROTIV OPASNE BANDE: /

'Zbog balkanskog kraka Pink Panthera policija bi nas mogla sve prisluškivati putem televizora!'

Image

Zakonske odredbe morale bi pratiti bujajući kriminal kako bi se počiniteljima učinkovito stalo na kraj.

25.8.2016.
8:04
VOYO logo

Ugledni zagrebački odvjetnik Hrvoje Pezelj, koji ima i dugi staž u Državnom odvjetništvu gdje je radio na rješavanju brojnih teških slučajeva, upozorava kako bi proces protiv bande opasnih razbojnika, lokalnog ogranka zloglasnih "Pink Panthera", mogao propasti. Iako nije izravno uključen u ovaj postupak, Pezelj je primijetio ozbiljan problem na koji je odlučio i upozoriti.

Akcija protiv ogranka "Pink Panthera"

Slučaj je u međuvremenu stigao do nepravomoćne presude kojom su Dejan Kostić i njegovi kompanjoni proglašeni krivima za planiranje brutalnog prepada na pošiljku novca u kojem se ne bi libili i pucati na policajce ako bi ih pokušali spriječiti u bijegu, a Pezelj tvrdi da je postupak od samog početka bio nezakonit. Evo i zašto.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Naime, balkanski krak "Pink Panthera", o čijim je planovima Interpol obavijestio hrvatsku policiju, pao je nakon višednevnog tajnog praćenja i prisluškivanja. To su istražitelji radili uz pomoć televizora u stanu u Novom Zagrebu u kojem su se razbojnici, nakon što su stigli iz BiH, Crne Gore i Srbije – početkom lipnja prošle godine smjestili čekajući signal za akciju.

Na snimkama se jasno vide pljačkaši dok planiraju napad na kombi s novcem, razmatraju mogućnosti bijega, te pregledavaju oružje koje su trebali koristiti u prepadu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image

Prisluškivani su uz pomoć pametnog TV-a u kojem su istražitelji putem IP adrese aktivirali snimač i bilježili razgovore.

Image

Pezelj tvrdi da upravo tu leži problem zbog kojeg bi ovaj slučaj mogao propasti, jer je ovakvo prisluškivanje protivno Zakonu o kaznenom postupku (ZKP) i Pravilniku o načinu provođenja posebnih dokaznih radnji. Iako se ovaj Pravilnik, za razliku od famoznog ZKP-a ne spominje često u javnosti, ključan je za razumijevanje ovog slučaja.

Snimač u pametnom televizoru

"Zbog toga što nisu u skladu za Zakonom i ovim Pravilnikom, dokazi u ovom slučaju su nezakoniti", uvjerava Pezelj, objašnjavajući da policija nije smjela koristiti snimač u pametnom televizoru za tajni nadzor osoba u stanu.

Pezelj napominje da se u Zakonu o kaznenom postupku opisuje kako istražitelji mogu sa sudskim nalogom "nadzirati i tehnički snimati telefonske razgovore i druge komunikacije na daljinu", mogu "ući u određeni prostor kako bi ga nadzirali i tehnički snimali", te "tajno pratiti i tehnički snimati osobe i predmete".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nadzor telekomunikacija

Osim toga, u Pravilniku o načinu provođenja posebnih dokaznih radnji isključivo se spominje nadzor telefonskih razgovora i drugih komunikacija na daljinu, te obrada podataka od "davatelja telekomunikacijskih usluga" u čemu policija ima pomoć Operativno-tehničkog centra (OTC).

"Iz ovog proizlazi da se može prisluškivati i snimati samo telefonske razgovore i druge komunikacije na daljinu kao što su SMS-ovi, e-mailovi ili telefaks poruke, dok se ne smije koristiti mobitel ili neki drugi uređaj poput npr. pametnog televizora za snimanje razgovora neke osobe koja je u njegovoj blizini", navodi odvjetnik.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image

Suradnja s teleoperaterima

"To potvrđuje i dio Pravilnika u kojem stoji da se razgovori nadziru 'ukapčanjem od strane davatelja telekomunikacijskih usluga'", primjećuje Pezelj prema čijem je mišljenju ovakav način prisluškivanja nezakonit jer ni vlasnik pametnog televizora nije pristao da taj njegov kućanski aparat postane prislušni uređaj.

"Budući da Zakon o kaznenom postupku predviđa kazne za pružatelje telekomunikacijskih usluga koji ne udovolje zahtjevu policije za "davanjem tehničke pomoći pri provođenju tajnog nadzora" očito je da se mogu nadzirati upravo razgovori i poruke razmijenjene na taj način, ističe Pezelj još jedan ključan detalj.

Bube i kamere

Policija na raspolaganju još ima i mogućnost tajnog snimanja prostorija što se pak, kako propisuje Pravilnik, provodi "odgovarajućim tehničkim uređajima za nadzor, snimanje i prijenos audio i videosignala". To su u stvarnosti minijaturne "bube" i kamere koje policija može postaviti u prostoriju, te ih, nakon okončanja akcije ukloniti.

"Policija se, dakle, mora koristiti svojim uređajima, jer da to nije bila intencija zakonodavca sve ovo ne bi bilo potrebno ni propisivati, nego bi se jednostavno mogli koristiti mobiteli, televizori ili bilo koji drugi uređaj građana u nekom prostoru.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Neograničeno prisluškivanje

"Očito je da postoji mogućnost da se građane, čak i bez naloga suca istrage, neograničeno prisluškuje i snima uređajima koje su oni sami nabavili, u njihovom životnom ili radnom prostoru, s obiteljima... Zato bi i sudovi o tome morali povesti računa", zaključuje odvjetnik Pezelj.

Dodajmo ovome da bi bilo nužno prilagoditi zakone novoj tehnologiji koja je istražiteljima nužna u borbi sa sve organiziranijim i sofisticiranijim kriminalom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
savrseni
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo