"Tijekom posjete ministra Bošnjakovića završen je nalaz obdukcije Opće bolnice u Šibeniku koji je pokazao kako je do iznenade smrti došlo prirodnim putem, odnosno zbog zatajenja srca", izvijestilo je ministarstvo na svojoj internetskoj stranici.
Ne navodeći identitet umrlog zatvorenika u ministarstvu pojašnjavaju da je Robert Rotar, 47-godišnji Slovenac sa zadarskom adresom, osumnjičen za nabavljanje, posjedovanje, prodaju i davanje na uporabu sredstava za krivotvorenje u istražni zatvor zaprimljen 2. kolovoza i smješten "u sobu s još trojicom istražnih zatvorenika, površine 20 m² i zapremine 60 m³".
Srušio se i udario glavom u rub stola
"U četvrtak, 3. kolovoza 2017. godine u ambulanti Zatvora u Zadru obavljen je liječnički pregled, u skladu sa zakonskim odredbama, te mu je propisana odgovarajuća terapija, a u petak, 4. kolovoza 2017. godine oko 23 sata požalio se na bol u prsima i glavobolju te je pozvana Hitna medicinska pomoć koja mu je pružila liječničku pomoć, s naznakom kako nema potrebe za hitnom intervencijom.
U subotu 5. kolovoza 2017. godine, oko 10:10 sati, istražni zatvorenik se iznenada srušio u sobi u kojoj je bio smješten i pri tome udario glavom u rub stola te ostao bez svijesti. Službenici pravosudne policije i drugi zatvorenici odmah su mu pružili prvu pomoć te pozvali Hitnu medicinsku pomoć. Na daljnje pružanje medicinske pomoći istražni zatvorenik odvezen je u Opću bolnicu Zadar gdje je, nažalost, u 11:05 sati preminuo.
O događaju je uprava Zatvora izvijestila I Policijsku postaju Zadar, Županijski sud u Zadru, Županijsko državno odvjetništvo u Zadru i obitelj preminulog istražnog zatvorenika", navode u priopćenju.
Kontroverzni poduzetnik
Prema pisanju Jutarnjeg lista, riječ je o kontroverznom slovenskom poduzetniku Robertu Rotaru u čijoj je vili u Diklu policija pronašla sumnjive strojeve i opremu za koje se sumnja da su služili za izradu domaćeg i stranog novca te putovnica gotovo svih svjetskih država i ostalih dokumenata. Bilo je to krajem srpnja kada je osumnjičen za kazneno djelo izrade, nabavljanja, posjedovanja, prodaje ili davanja na uporabu sredstava za krivotvorenje.
Rotar je najprije pušten da se brani sa slobode, no u međuvremenu je uvažena žalba tužiteljstva pa je Rotar ponovno priveden i pritvoren zbog opasnosti od bijega iz Hrvatske.
Veze u policiji
Rotar se u Zadru pojavio prije petnaestak godina kada je stekao bliske veze u policiji, vodio je nekoliko tvrtki, među kojima su neke bile registrirane i za grafičko-tiskarsku djelatnost. U zadarskom Diklu sve do stečaja i propasti njegovih tvrtki živio je raskošno, imao je vrtlare i sobarice, a postojao je i njegov privatni helikopter, te avion u Zemuniku. U kući su mu otkriveni vodeni žigovi, zlatne niti, "ploče, okviri i mrežice s utisnutim reljefima", što je indiciralo da se u toj vili moglo obavljati i tiskanje eura, bez obzira što nisu pronađene krivotvorene novčanice. Veliko bogatstvo stekao je preko svoje slovenske tiskarske tvrtke Mirage kada je navodno i kupio vilu u Diklu.
Još 2008. godine podnio je tužbu protiv države za naknadu štete u slučaju prestanka proizvodnje naručenih putovnica, te auto naljepnica za tehničke preglede u iznosu većem od 3,6 milijuna eura, što je na koncu i dobio. Iste je godine dobio i posao izrade 2.000.000 srpskih putovnica, no Rotar se na koncu povukao iz tog posla navodeći da su mu Narodna banka Srbije (NBS) i njemačka firma „Milbauer“ ukrali patent i tehnologiju izrade biometrijskih putovnica.