Zamjena identiteta /

Policija provjerava što se to dogodilo u Splitu: 'Postupamo po zahtjevu DORH-a u dva slučaja'

Image

Policija bi već danas od uprave splitske bolnice trebala zatražiti dokumentaciju liječenja dviju korisnica

13.5.2020.
10:00
VOYO logo

Splitska je policija potvrdila u srijedu ujutro kako je zaprimila zahtjev Općinskog državnog odvjetništva za provjeru liječničke dokumentacije u slučaju zamjene identiteta dviju pacijentica od kojih je jedna preminula u KBC-u Split.

Policija bi već danas od uprave splitske bolnice trebala zatražiti dokumentaciju liječenja dviju korisnica privatnih domova za starije i nemoćne osobe, a sve kako bi se utvrdilo ima li u tom postupanju elemenata za daljnja kriminalistička istraživanja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Točno je da policija postupa po zahtjevu državnog odvjetništva u dva slučaja zamjene identiteta u KBC Split", kratko je Hini potvrdila Željka Radošević iz splitske policije.

Image
jedna greškom pokopana u bih /

Grba Bujević o zamjeni pacijentica: 'Događa se kad je velika gužva. KBC Split nije slaba karika'

Image
jedna greškom pokopana u bih /

Grba Bujević o zamjeni pacijentica: 'Događa se kad je velika gužva. KBC Split nije slaba karika'

Unatoč izjavama obitelji dviju korisnica doma da neće zbog toga podići tužbu policija i Državno odvjetništvo cijelo vrijeme prate situaciju. U slučaju da se utvrdi kako je došlo i do zamjene lijekova kod dviju pacijentica moglo bi se raditi o kaznenom djelu nesavjesnog liječenja. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zamijenili i dvije žene istog prezimena

Zamjena identiteta pacijentica dogodila se još u travnju, kada su djelatnici KBC-a prilikom zaprimanja u bolnicu zamijenil​i​ identitet dviju starijih i dementnih osoba iz dva privatna doma za starije i nemoćne osobe u Segetu i Dicmu.

Jedna od njih bila je pozitivna na koronavirus i u ponedjeljak ​je ​vraćena u dom, no kada su je tamo doveli utvrđeno je da to nije njihova korisnica. Druga štićenica je sredinom travnja preminula te je pokopana u Grudama, a ​u ponedjeljak​ se otkrilo da je pokopana pod drugim identitetom.​

Ravnatelj Julije Meštrović ​je nakon toga ​o​ svemu obavijestio ministra ​Beroša, ​pokrenuo unutarnji nadzor i podnio ostavku o kojoj će odlučivati Upravno vijeće KBC- a Split.​ 

To međutim nije bio jedini slučaj zamjene identiteta u KBC-u jer su djelatnici bolnice početkom svibnja ​zamijenili dvije žene istog prezimena ​tako što ​su prvu koja nije bolovala od koronavirusa smjestili u COVID bolnicu na Križinama, dok su zaraženu štićenicu vratili u Dom za starije i nemoćne osobe.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podrška ravnatelju Meštroviću

Ravnatelja Meštrovića jednoglasno je podržalo je Stručno vijeće bolnice koje traži od Upravnog vijeća da ne podrži njegovu ostavku. Mišljenja su kako je njegova ostavka moralan čin ali isto tako smatraju i da nije odgovoran za zamjenu identiteta pacijentica. Podršku ravnatelju dao je i Hrvatski liječnički zbor.

Kako se neslužbeno doznaje od tamošnjih sindikata većina zaposlenika KBC-a Split - liječnici, medicinske sestre i ostalo osoblje je uz Julija Meštrovića.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Od koronavirusa se u splitskom KBC-u liječi još 12 štićenika Doma u Vukovarskoj

Zbog koronavirusa u KBC-u Split još se uvijek na liječenju nalazi 12 korisnika Doma za starije i nemoćne osobe u Vukovarskoj ulici, doznaje se od povjerenice toga doma Helene Bandalović.

Do danas se u dom, s liječenja u COVID bolnici, vratilo 39 korisnika od 68 hospitaliziranih zbog koronavirusa, dok ih je deset tamo bilo u samoizolaciji, kazala je za Hinu.

U samoizolaciji je bilo još 54 korisnika koji su bili smješteni u makarsku Bolnicu za medicinsku rehabilitaciju Biokovka iz koje su se u dom vratili prije dva dana. Samoizolirani štićenici u Makarskoj dva su puta bili testirani i oba puta negativni.

"Tijekom proteklog razdoblja u domu smo na koronavirus testirali ukupno 293 korisnika, od čega je 225 njih bilo negativno, a 68 pozitivno. Zaposlenika je testirano 159 od čega je bilo njih 15 pozitivnih. Nažalost, do danas je u bolnici preminulo 18 korisnika", kazala je Bandalović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Domu otkazala samo jedna obitelj

Ugovor o smještaju u Dom za starije i nemoćne osobe u Vukovarskoj ulici do sada je raskinula tek jedna obitelj iz apartmana stambenog dijela.

Nakon prodora koronavirusa u dom tamo je ubrzo stigla kombinirana inspekcija dvaju ministarstava - Ministarstva zdravstva i Ministarstva za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku te je utvrđeno da nema odgovornih za smrt štićenika. Ravnatelj doma Ivan Škaričić je tijekom inspekcijskog nadzora u domu bio u dvotjednoj samoizolaciji, a župan je zbog cijele situacije za povjerenicu doma postavio Helenu Bandalović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dom za starije i nemoćne osobe u Vukovarskoj ulici otvoren 1968. i najstariji je te je jedna od ukupno tri lokacije na kojima se nalazi ta javna ustanova u vlasništvu Županije splitsko-dalmatinske. Još su dva objekta - od 1989. godine na Zenti u Splitu i od 2017. godine u Starom Gradu na Hvaru. U svima se obavlja stacionarna zaštita starijih osoba.

pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo