Policija na Sveucilistu: Tri fakulteta utajila 46 milijuna kuna poreza

Razlicite drzavne sluzbe jos od veljace pregledavaju dokumente Sveucilista, a u to se sada ukljucio i MUP. Rektor na odlasku, Aleksa Bjelis, nije htio nista komentirati prije presice u cetvrtak.

7.5.2014.
21:42
VOYO logo

Uz inspekciju rada koja se vec neko vrijeme intenzivno bavi provjerom honorarnih ugovora djelatnika sveucilisnih sluzbi, u istragu u Rektoratu Sveucilista u Zagrebu ovih se dana ukljucila i policija. Policijska uprava zagrebacka zatrazila je, naime, od rektora Alekse Bjelisa dostavu “jos nekih dokumenata”, navodno u svrhu kriminalisticke obrade, pise Jutarnji.hr.

Rektor Bjelis u srijedu nije zelio davati izjave, no kako doznajemo, problematicnost honorarnih ugovora dovela je Gradevinski i Kinezioloski fakultet te Muzicku akademiju do astronomskog poreznog duga od oko 46 milijuna kuna. Ovih im je dana stiglo drugostupanjsko rjesenje Porezne uprave. Iako, kako doznajemo, oba fakulteta i Akademija razmisljaju o upravnom postupku, to ne odgada naplatu poreznog duga.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Istraga od veljace

Nova istraga pocela je jos u veljaci. Inspekcija rada imala je zadatak prekopati kompletnu radnu dokumentaciju stotinjak djelatnika zaposlenih u Rektoratu Sveucilista u Zagrebu.

Trebalo je sto zurnije obaviti lavovski posao, ne samo zbog brojnosti djelatnika i cinjenice da se provjerava dokumentacija unatrag tri godine, nego i zato jer visegodisnja praksa sveucilisnih sluzbi podrazumijeva placanje dodatnog angazmana uposlenika na temelju ugovora o djelu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zaposleni sluzbenik u zgradi Rektorata na Trgu marsala Tita, uz ugovor o radu na neodredeno i mjesecna primanja od 8100 kuna bruto, za dodatni posao koji obavlja prima i dodatni mjesecni honorar. Iznosi koje je inspektor zatekao su razliciti, kao i obim poslova zbog kojih su djelatnici angazirani. Legalno? U inspekciji rada kazu - da, ali ako se dodatni posao ne obavlja u radnom vremenu predvidenom za redovne poslove.

Zbog toga je trebalo provjeriti kakvo je radno vrijeme sluzbenika u Rektoratu angaziranih na dodatnim poslovima. Svakog od njih, svaki dan, kroz tri godine...

Kako nesluzbeno doznajemo, izvjestaj u inspekciji rada o tome o kolikom je broju honorarnih ugovora i njihovoj ukupnoj vrijednosti rijec jos nije zavrsen. Inspektor koji vodi slucaj trenutacno je na bolovanju. Slucaj “Rektorat” nije preuzeo drugi inspektor, ceka se povratnik s bolovanja. Takva je praksa, dijelom i zbog cinjenice da drzava ima premalo inspektora rada.

No, zbog druge cinjenice - te da se u istragu u Rektoratu umijesala i policija, ocito je da je rijec o alarmantnoj situaciji. U pozivu na sutrasnju presicu u Rektoratu pod tockom tri pak stoji: “Predstavnici medija bit ce informirani o zahtjevu Policijske uprave zagrebacke za dostavom podataka od Sveucilista”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na upit o cemu je rijec rektor Sveucilista Aleksa Bjelis odgovara da ce sve reci na konferenciji za novinare. Ne bi bilo korektno, kaze, dati podatke dan prije Jutarnjem listu.

Rektorov stav po pitanju dodatnog angazmana suradnika, medutim, jasan je i bez izjave.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sluzbenici u Rektoratu visestruko su upotrebljivi, a posla je sve vise izvan onih redovnih. Tu su i posebni projekti... A tako je i po nekim fakultetima, ne samo u Rektoratu.

Kompletan napad

Dopis policije i inspektor rada nisu, medutim, jedini koji su u zadnje vrijeme ustetali u Sveuciliste. Financijska inspekcija zapoceta jos 2009. po fakultetima i akademijama dobila je uvid u niz autorskih ugovora na temelju kojih su fakulteti realizirali vanjsku suradnju. Stav Porezne uprave bio je sljedeci: ako se profesor jednoga fakulteta angazira na dodatnim poslovima na istome fakultetu, primjerice zaposlenik na Gradevinskom fakkultetu na projektiranju mosta, tada mu se isplacuje dodatak na placu ili se dodatni rad isplacuje preko ugovora o djelu, no ne i preko autorskog ugovora. To je za drzavu logicno jer ugovor o djelu podrazumijeva veci iznos uplacenog poreza. No, prelaskom s ugovora o autorskoj suradnji na ugovore o djelu, doslo je do manjka u isplati poreza.

Sveucilistu je zbog tih problema ovih dana stiglo drugostupanjsko rjesenje Porezne uprave, nakon zalbi dvaju fakulteta i jedne akademije na prvoprimljeno porezno rjesenje vezano uz placanje poreza na dohodak i ostalih javnih davanja.

Pozadina sukoba

Kako doznajemo, rijec je o Gradevinskom fakultetu, Kinezioloskom fakultetu i Muzickoj akademiji, ciji se ukupni porezni dug popeo na oko 46 milijuna kuna! Sve su tri sastavnice Sveucilista imale u angazmanu vanjske suradnike. Zbog promjene obracuna, dug Gradevinskog fakulteta prema Poreznoj narastao je na 28 milijuna kuna, Kinezioloski fakultet krece se oko 10 milijuna, a Muzicka akademija ima dugovanje od 8 milijuna kuna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kako je do toga doslo?

Uz blagoslov prijasnjih garnitura Ministarstva znanosti, tvrde na Sveucilistu, koje su donijele zabranu zaposljavanja, ali nastavile odobravati vanjsku suradnju.

Najcisca je situacija cini se na Muzickoj akademiji, koja uistinu ima realne razloge za angazman vanjskih suradnika: ako na godini ima upisanog jednog studenta oboe, Akademiji se ne isplati uzimati u radni odnos profesora, nego uzima vanjskog suradnika, primjerice oboista zaposlenika Zagrebacke filharmonije. I placa ga honorarno.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rezanje troskova

Vanjski angazman godinama nije bio problem, no zbog sumnji da je katkad ipak rijec o nepotrebnim ili cak sumnjivim angazmanima - u zadnje se vrijeme pokusava reducirati, ali ocito i rascistiti sumnje i oko te stavke.

Ministarstvo znanosti prije tri godine za vanjske je angazmane izdvojilo 35 milijuna kuna. Potom je prosle godine iznos smanjilo na 15-ak milijuna. Ove godine odlucili su stavku pretvoriti u - nulu, a placanje vanjske suradnje prepustiti dodatnim prihodima Sveucilista.

“Bude li Muzicka morala Poreznoj uplatiti osam milijuna, Gradevinski 35, to definitivno znaci njihovo gasenje”, jedan je od komentara sa Sveucilista, dan u pozitivnoj nadi da ce zbog specificnosti ta tri fakulteta drzava ipak izaci ususret i pokriti dugovanje, kao sto planira u slucaju duga Nacionalne i sveucilisne knjiznice.

pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo