INA je potvrdila kako je benzinska postaja imala videonadzor, no da snimke nisu sačuvane jer se radi o događaju koji se dogodio 2006 pa nije bilo obavezno da ih sačuvaju. Taj podatak upućuje na činjenicu da je hrvatska policija počinila velik propust u istrazi, piše Jutarnji.
Da je policija tražila snimku taj bi podatak stajao u policijskom spisu u planu rada ili pak u sažetku poduzetih aktivnosti nakon očekiva prometne nesreće koja se odigrala 15. prosinca prije deset godina.
Čekali devet i pol godina
Ministar unutarnjih poslova Vlaho Orepić kazao je kako je policija raspolagala dijelom registarske tablice vozila, a to je također podatak koji je policiji vjerojatno bio i ranije poznat, piše Jutarnji. Uz činjenicu da je bila poznata i boja i tip vozila vlasnici su se mogli 'pročešljati' puno prije, a ne nakon devet i pol godina.
Činjenica da je u istrazi sudjelovala i PU zadarska sugerira kako je možda na tom području bio jedan od vlasnika vozila, s obzirom da je osumnjičeni Robert Žaja u međuvremeno automobil prodao.
Sve je te informacije posložila radna skupina Ravnateljstva policije kojoj su na čelu bili policajci Antun Gerovac i Zlatko Budimir.
Kraj istrage na 10. godišnjicu tragedije
U najmanju ruku interesantna je činjenica da je kraj policijske istrage došao točno na desetu godišnjicu smrti dviju sestara.
Podsjetimo, policija Žaju tereti da je 'bez obzira na činjenicu što je uočio prometnu nesreću nastavio se kretati u smjeru juga i kod izlaska Čavle napustio autocestu A6'.
Obrana bi mogla osporavati tvrdnje te vještačenjem osporiti je li vozač Clija bio svjestan što se dogodilo nakon što je Toyota naglo skrenula izbjegavajući izravni sudar, piše Jutarnji.
Žaji je istražni sudac riječkog Županijskog suda Vlado Bosner odredio mjesec dana pritvora zbog opasnosti od utjecanja na svjedoke te ometanja postupka prikrivanjem i uništavanjem tragova.